avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pot chema in judecata urmatoarele institutii si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pot chema in judecata urmatoarele institutii si persoane?

1. Parchetul de pe langa judecatoria sectorului n si procuroarea x impreuna cu sefii acesteia y
2. Sectia de politie n si functionarii x si y
3. ITM
4. CNCD
5. ANES (nu mai exista dar la momentul cand au comis art. 246-258 "Infractiuni de serviciu sau în legatura cu serviciul" Cod Penal existau)
6. ANSPDCP
7. persoane in calitate de functionari la privat care s-au facut vinovate prin:
Fapte savârsite de alti functionari (art. 258 Cod Penal)
Dispozitiile art. 246 - 250 privitoare la functionari publici se aplica si celorlalti functionari, în acest caz maximul pedepsei reducându-se cu o treime.

8. judecatorii in fata carei autoritati raspund?
9. avocatii in fata carei autoritati raspund?
*8, 9 pot fi chemati in instanta? Ce instanta?
Multumesc.
10. ANAF pentru incalcarea dreptului la informare
Ultima modificare: Duminică, 24 Iulie 2011
justice123, utilizator
Nu ar fi mai bine sa ne spuneti speta si poate reusim asa sa va sfatuim concludent.

Practic puteti da toata planeta in judecata, asta nu inseamna ca veti si reusi sa castigati.

Nu puteti chema in judecata o instituitie care nu mai exista.

Judecatorii si procurorii raspund in fata CSM, avocatii in fata baroului.
Ultima modificare: Duminică, 24 Iulie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
De unde sa stiu eu speta? Nu sunt avocat :))
Aveti aceeasi opinie ca si magistratii si functionarii publici. Nu e datoria mea sa clasific infractiunile. Oricum am facut ancheta daca ei n-au vrut si am gasit legile ce vizeaza infractiunile ce le-au comis.

Sunt vinovati de art. 246-258 "Infractiuni de serviciu sau în legatura cu serviciul" si favorizarea infractorului(art. 264 Cod Penal) sau complicitate(art. 26-27 Cod Penal). Pot pleda favorizarea infractorului (adica incompetenta), de unde sa fie dati afara si sa plateasca daunele comise. Daca pledeaza asta voi cere instantei sa fie dati afara si cei care i-au angajat, si cei care i-au angajat pe acestia. Statul nu angajeaza prosti. Este clar ca sunt pilele lor. In faza finala voi expune absolut toata ancheta public si voi trage si concluziile.

La momentul comiterii infractiunii, ANES exista. Daca fapta nu s-a prescris, sunt inca infractori in libertate, si foarte probabil angajati pe la alte institutii. Atunci voi da in judecata fosta sefa ANES, pe care am gasit-o aici:

[ link extern ]

A fost propusa si ridicata in functie de PDL
Ultima modificare: Duminică, 24 Iulie 2011
justice123, utilizator
Vreti un proces civil? In procesul civil puteti cere doar daune.

Puteti depune plangere penala (in cazul acesta se aplica Codul Penal) la procuratura si sa deveniti parte civila in proces.

Speta este situatia avuta de dvs. Care a fost cazul in care respectivele institutii nu au respectat legea, ce ati solicitat si respectivele institutii nu au facut/raspuns?
Ultima modificare: Duminică, 24 Iulie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
Sa-i parasc procurorilor pe procurori? :))
Nici nu incape in discutie, am facut odata greseala sa contest rezolutia unui procuror.
In esenta, contesti rezolutia acelui procuror aceluiasi procuror. Se intelege de ce nu se ajunge nicaieri asa? :))

In domeniul muncii m-au inscenat. Am castigat procesul insa instanta nu a luat in considerare plangerea pentru marturie mincinoasa si probele de la dosar. Inscenarea penala nu este insa domeniul muncii, nici toate celelalte fapte penale folosite de parati pentru care institutiile statului n-au facut nimic nici cu dovezile in fata.

P.S. Oricum taxa de timbru din civil e o aberatie, si nu doresc sa-mi risc banii dand in judecata pe bugetari care pare-se ca nu pierd aproape niciodata indiferent de gravitatea faptelor comise, de la luare de mita pana la omor premeditat.
Ultima modificare: Duminică, 24 Iulie 2011
justice123, utilizator
Se pare ca va contraziceti ... cum puteti da in judecata cand stiti ca nu veti castiga ?
Daca faceti plangere penala , atunci instrumentarea cercetarilor penale va fi facuta de Politie si Parchet ... adica, procurorul este cel care va decide trimiterea sau netrimiterea dosarului in instanta.

Daca promovati o actiune civila , atunci ajungeti la mana judecatorilor ...

Alte discuții în legătură

Eroare materiala sau abuz justlegal justlegal Dacă un procuror de judecătorie se pronunță pentru o infracțiune ce tine de competenta tribunalului și pe fond judecătorul hotăraște ... (vezi toată discuția)
Rog mult sa-mi raspundeti daca pot actiona in instanta(civila sau penala) parchetul cattie cattie Au trecut 7 ani de cand am facut o plangere penala la Parchetul de pe langa Judecatoria sectorului 1 Bucuresti si nu am primit pana in prezent nici o ... (vezi toată discuția)
Mita ilegala in sectorul privat? w0lfshad3 w0lfshad3 Stiu cu 99% siguranta ca anumite persoane dau mita, intr-o firma particulara la care am lucrat, si care m-au sicanat probabil pentru ca sa dau si eu mita ca ... (vezi toată discuția)