avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 187 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit profit reinvestit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

profit reinvestit

societatea se ocupa cu lucrari de dezinsectie - deci ne deplasam la sediul beneficiarilor

doresc sa stiu daca pot reinvesti profitul in achizitia unui autoturism cu care sa ne deplasam la sediul clientilor, avand in vedere ca utilizam solutii de gradul 3 si 4 si nu putem folosi mijloacele de transport in comun
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:38, 25 Iulie 2011
Cred ca va referieti daca puteti sa fiti scutit de impozit pe profitul reinvestit in achizitia de mijloace de transport speciale?
Conform Art. 19. 2 Scutirea de impozit a profitului reinvestit
alin (13)Prevederile prezentului articol se aplica pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv.
Textul il puteti consulata la adresa de net [ link extern ]
In rest, da, puteti sa reinvestiti profitul cum vreti.
Ultima modificare: Luni, 25 Iulie 2011
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Profit reinvestit danyp danyp Mai este valabila scutirea de impozit aferenta profitului reinvestit pentru anul 2011? Daca da, va rog sa-mi indicati baza legala care reglementeaza aceasta ... (vezi toată discuția)
Profit reinvestit me.elena me.elena Buna ziua La o societate de transport marfa care in perioada 01.07.2014-31.12.2014 a inregistat un profit brut in valoare de 159.000 lei se considera profit ... (vezi toată discuția)
Impozit pe dividende gabita.73 gabita.73 Buna ziua. As vrea sa imi spune-ti daca dividendele reinvestite sunt impozitate. Am distribuit la inceputul anului dividende dar fara sa le ridic. Acum vreau ... (vezi toată discuția)