Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in Franta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in Franta

Sora mea, casatorita de 4 ani cu un cetatean francez doreste sa divorteze. Casatoria s-a realizat intr-o primarie din Franta, si de atunci sora mea s-a mutat acolo, si este rezident.
In urma casatoriei a rezultat un copil de 3 ani si actualmente al doilea copil este pe drum. Aparitia celui de al doilea copil este unul din motivele de divort, intrucat tatal nu si-l doreste.
Tot in timpul casatoriei a fost achizitionata pe credit o casa.
In tot acest timp sora mea nu si-a gasit un loc de munca permanent, doar colaborari, insa este masterand in an terminal si doreste sa ramana impreuna cu copiii in Franta.
Am urmatoarele intrebari:
-ce ar trebui sa faca si de ce sa se fereasca pana la pronuntarea divortului ?
-ce sanse are sa castige custodia copiilor, tinand cont ca nu are venituri stabile ?
-ce drepturi ar avea in urma divortului ?
-cum ar putea beneficia de asistenta juridica din partea ambasadei/consulatului roman de acolo?
Va multumesc din suflet!
sora dvs ar trebui sa consulte un avocat din franta deoarece competenta e instanta franceza in desfacerea casatoriei si acordarea tutelei minorului.