Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... nou-nascut in Franta din parinti romani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

nou-nascut in Franta din parinti romani

un nou-nascut pe teritoriul francez, din parinti cetateni romani, va putea dobandii cetatenia franceza si documente de legitimare franceze ? (comparativ cu legislatia germana)
- pentru a putea calatorii in Romania, in vederea obtinerii certificatului de nastere, precum si a pasaportului, este nevoie de un titlu de calatorie emis de ambasada (consulatul) Romaniei in Franta?
Pentru a calatori in Romania aveti nevoie de titlu de calatorie pentru copilas. Legitimarea franceza o faceti cu certificatul de nastere al copilului. Nu trebuie sa calatoriti in Romania pentru a obtine certificatul de nastere si pasaportul copilului , puteti sa solicitati ambasadei sau consulatului ce aveti mai aproape de dvs. inscrierea certificatului de nastere. Tot acolo puteti solicita si pasaportul. Trebuie sa aveti actele dvs., pasapoarte, certif de nastere, de casatorie si certificatul de nastere a copilului. Sa va traiasta micutul, sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii.:vishenka:
Justitiarul71, utilizator
Despre obtinerea cetateniei franceze: [ link extern ]