Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie cu preaviz

Buna se

Buna seara,

Se intampla ca un salariat sa isi dea demisia, se acorda cu preaviz de 20 de zile lucratoare. Perioada de preaviz se termina intr-o vineri. Eu pot sa-i desfac cim-ul ziua urmatoare, adica chiar daca o sa fie sambata???Ii pot face decizia cu data de luni, dar cim-ul inceteaza practic sambata.
Multumesc!

1. art.81 alin.7 din C.mun. prevede ca, c.i.m. inceteaza la data expirarii duratei de preaviz si nu in ziua urmatoare celei in care inceteaza preavizul ...

2. Decizia de incetare a c.i.m. se va emite la data incetarii c.i.m. , astfel in ce baza se va opera in REVISAL, avand in vedere ca incetarea se completeaza si se transmite in ziua incetarii c.i.m?