Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie sau vanzare-cumparare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie sau vanzare-cumparare?

Buna ziua.Bunica mea oscileaza intre a-mi face un act de donatie sau de vanzare-cumparare pentru un apartament.Care ar fi mai sigur pe viitor?Eu nu sunt casatorita, dar in cazul V-C apartamentul va deveni bun comun?Iar in cazul donatiei aceasta poate fi atacata de un frate vitreg?Va multumesc anticipat
Vanzare-Cumparare si devine bun comun, da. Donatia e oarecum "şubredă". Oricum prin instrainare (orice forma) se afecteaza masa succesorala - pot aparea probleme cu descendentii bunicii (in cazul in care nu renunta ei insisi la partea lor de mostenire) - asta la o prima vedere.
ContSters197377, utilizator
Daca actul de vanzare-cumparare intervine inaintea casatoriei, apartamentul NU devine bun comun dupa casatorie. In cel mai rau caz, viitorul sot poate avea un drept de creanta daca face investitii in imobil sau participa la plata ratelor (daca este cazul).
Happyend a scris:

Daca actul de vanzare-cumparare intervine inaintea casatoriei, apartamentul NU devine bun comun dupa casatorie. In cel mai rau caz, viitorul sot poate avea un drept de creanta daca face investitii in imobil sau participa la plata ratelor (daca este cazul).

Corect, scuze - citisem "eu sunt casatorita" :)
ne intrebati pe noi ce act sa intocmiti?
Intocmiti acel act pe care il incheiati cu adevarat.
Daca veti plati pretul pe imobil intocmiti act( inscris) v-c , daca nu platiti pretul atunci intocmiti act (inscris) de donatie , daca nici donatie nu este cu adevarat atunci intocmiti act (inscris) de intretinere pe care presupun ca il si incheiati in realitate, dvs. primiti un imobil cu obligatia de a presta la nevoie o intretinere bunicii dvs.
Gabriel Trifu, Avocat