Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incheiere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incheiere contract de munca

O persoana angajata ca sofer (cu contract de munca pe perioada nedeterminata) la o firma ajunge la neantelegeri cu conducerea . I s-a propus trecere pe o alta functie(de mecanic) sau sa-si dea demisia. in cazul in care isi da demisia, mai are dreptul la somaj? Cum ar putea sa plece de la aceasta firma si sa aiba dreptul la somaj? Persoana in cauza nu doreste sa treaca pe functia de mecanic.
atanasoaie, utilizator
Schimbarea locului de munca(funtiei) se face pe baza unei decizi, solicita acea decizie, cu avizu juritic acolo e stecificat si motivu cu acea decizie prima data mergi la ITM solicita sprijin care sint obligati si sigur ti-l vor da, daca nu rezolvi, tot cu a cea decizie fa contestatie in instanta, au prioritate,nu-ti da demisia NU BENIFICEZI DE SOMAJ
Pentru a beneficia de somaj ii poate fi desfacut contractul de munca pe motiv de restructurare, art. 65/codul muncii.
Ca regula generala, incetarea raporturilor de munca (si) din vina salariatului, demisie, incetare prin acordul partilor, concediere disciplinara, atrage dupa sine pierderea dreptului la somaj.
Încetarea contractului individual de muncă prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.

:offtopic:
art.65 C.mun. nu este singurul temei de drept al incetarii c.i.m. care da posibilitatea fostului salariat sa beneficieze de şomaj ...:)
atanasoaie a scris:

O persoana angajata ca sofer (cu contract de munca pe perioada nedeterminata) la o firma ajunge la neantelegeri cu conducerea . I s-a propus trecere pe o alta functie(de mecanic) sau sa-si dea demisia. in cazul in care isi da demisia, mai are dreptul la somaj? Cum ar putea sa plece de la aceasta firma si sa aiba dreptul la somaj? Persoana in cauza nu doreste sa treaca pe functia de mecanic.

Una dintre modalitati pote fi si incetarea cim pentru necorespundere profesionala,cu urmarea procedurii descrise de Codul Muncii pentru astfel de situatii.
ondino a scris:

atanasoaie a scris:

O persoana angajata ca sofer (cu contract de munca pe perioada nedeterminata) la o firma ajunge la neantelegeri cu conducerea . I s-a propus trecere pe o alta functie(de mecanic) sau sa-si dea demisia. in cazul in care isi da demisia, mai are dreptul la somaj? Cum ar putea sa plece de la aceasta firma si sa aiba dreptul la somaj? Persoana in cauza nu doreste sa treaca pe functia de mecanic.

Una dintre modalitati pote fi si incetarea cim pentru necorespundere profesionala,cu urmarea procedurii descrise de Codul Muncii pentru astfel de situatii.

Necorespundere profesionala pentru ca nu vrea sa accepte postul de mecanic ...:-/