Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea contractului de munca

Buna ziua!
Daca vreau sa incetez contractul de munca al unui salariat si acesta sa beneficieze de ajutorul de somaj, exista si alt articol cu care sa o pot face, altul decat art. 65 alin 1?
ART. 65 - Definire

(modificat pin OUG 55/2006)

(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.

(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.

[ link extern ]

Si trebuie sa indeplineasca conditia de a vea 12 luni lucrate in ultimile 24 de luni.
Sunt mai multe articole din Codul Muncii care ii da posibilitatea fostului salariat sa beneficieze de somaj , si anume:
- art.31 alin.3 C.mun., daca notificarea este facuta de angajator - incetare c.i.m. pe durata de proba
- art.56 alin.1 lit.i C.mun.- incetare de drept a c.i.m. pe durata determinata pe expirarea duratei pentru care a fost incheiat
- art.61 lit.c C.mun. - concedierea pentru inaptitudinea fizica si/sau psihica
- art.61 lit.d C.mun. - concedierea pentru necorespundere profesionala
etc.