Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cont 473
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cont 473

Am facut din gresala o plata la un furnizor si am facut nota 473=51212.Din pacate furnizorul nu ne-a restituit inca banii.Ce fac las suma in 473 (la bilant) sau o trec pe 462?
din cate stiu ai la dispozitie cel mult 3 luni sa clarifici greseala cf. ordinului 3055/2009.
Pai au cam trecut 3 luni.
nicolpa a scris:

Am facut din gresala o plata la un furnizor si am facut nota 473=51212.Din pacate furnizorul nu ne-a restituit inca banii.Ce fac las suma in 473 (la bilant) sau o trec pe 462?

Cum in cont 462? :O
Dumneavoastra sunteti creditorul, nu aveti cum sa inregistrati in cont 462, in cel mai bun caz treceti in cont 461-debitori diversi. Furnizorul are de restituit o suma de bani, deci este debitor.
dar bani raman in 51212 faceti nota contabila acum si inregistrati invers 51212 = 473 problema este ca ati marit lichiditatile in banca si nu le aveti trebuia sa emiteti factura de avans sa colecati TVA , sunati la Finante sau mergeti personal la metodologie sa va indrume.Nu ati facut o crima fiscala daca nu ati beneficiat de un credit!
@ovidiu7676
@nicolpa a efectuat o plata eronata la un furnizor, pentru ce sa emita factura si sa colecteze TVA? Iar inregistrarea platii este corecta. De unde ati scos Dvs. ca a marit lichiditatile in banca?
Faceti trecerea in cont 461 si inchideti contul 473, @nicolpa.