avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cont 473
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cont 473

Am facut din gresala o plata la un furnizor si am facut nota 473=51212.Din pacate furnizorul nu ne-a restituit inca banii.Ce fac las suma in 473 (la bilant) sau o trec pe 462?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 23:29, 26 Iulie 2011
din cate stiu ai la dispozitie cel mult 3 luni sa clarifici greseala cf. ordinului 3055/2009.
Pai au cam trecut 3 luni.
nicolpa a scris:

Am facut din gresala o plata la un furnizor si am facut nota 473=51212.Din pacate furnizorul nu ne-a restituit inca banii.Ce fac las suma in 473 (la bilant) sau o trec pe 462?


Cum in cont 462? :O
Dumneavoastra sunteti creditorul, nu aveti cum sa inregistrati in cont 462, in cel mai bun caz treceti in cont 461-debitori diversi. Furnizorul are de restituit o suma de bani, deci este debitor.
dar bani raman in 51212 faceti nota contabila acum si inregistrati invers 51212 = 473 problema este ca ati marit lichiditatile in banca si nu le aveti trebuia sa emiteti factura de avans sa colecati TVA , sunati la Finante sau mergeti personal la metodologie sa va indrume.Nu ati facut o crima fiscala daca nu ati beneficiat de un credit!
@ovidiu7676
@nicolpa a efectuat o plata eronata la un furnizor, pentru ce sa emita factura si sa colecteze TVA? Iar inregistrarea platii este corecta. De unde ati scos Dvs. ca a marit lichiditatile in banca?
Faceti trecerea in cont 461 si inchideti contul 473, @nicolpa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre chirii ramolex ramolex Buna ziua! Luna aceasta firma noastra a semnat cu un client un contract de inchiriere a unui spatiu comercial, pe un an de zile, cu posibilitate de ... (vezi toată discuția)
Cont 542 bilant ioanaep ioanaep Buna ziua, intrebarea mea este daca diurnele inregistrate in 542 si ne acordate pana la data bilantului se inregistreaza in 461 sau 4281.... multumesc f ... (vezi toată discuția)
Factura incasata de 2 ori ContSters166822 ContSters166822 Buna ziua, ce ma sfatuiti sa fac in cazul in care incasez o factura de 2 ori, cum inregistrez in contabilitate. (vezi toată discuția)