Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cont 542 bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cont 542 bilant

Buna ziua,

intrebarea mea este daca diurnele inregistrate in 542 si ne acordate pana la data bilantului se inregistreaza in 461 sau 4281....

multumesc f mult
In 4281. Fiind o datorie fata de angajati.

4281 este Alte datorii în legătură cu personalul (P) iar 461. Debitori diverşi (A)

Pt ca pt situatia inversa, Ordinul 3055/2009 precizeaza:

(3) Sumele reprezentând avansuri de trezorerie, acordate potrivit legii şi nedecontate până la data bilanţului, se evidenţiază în contul de debitori diverşi (461 "Debitori diverşi") sau creanţe în legătură cu personalul (4282 "Alte creanţe în legătură cu personalul"), în funcţie de natura creanţei.

Dar d-voastra ati inregistrat 625 = 542.
ma gandeam la contul 462 nu 461. Am citit si eu in 3055 cu privire la utilizarea conturilor 461 si 4282 .... utilizarea contului 462 este gresita oare in acest caz? cazul diurnelor?

ms f mult
Ordin 3055/2009:

8.4. TERŢI
179 - Contabilitatea terţilor asigură evidenţa datoriilor şi creanţelor entităţii în relaţiile acesteia cu furnizorii, clienţii, personalul, asigurările sociale, bugetul statului, entităţile afiliate şi cele legate prin interese de participare, asociaţii/acţionarii, debitorii şi creditorii diverşi.
194 -
(1) Sumele datorate şi neachitate personalului (concediile de odihnă şi alte drepturi de personal), respectiv eventualele sume care urmează să fie încasate de la acesta, aferente exerciţiului în curs, se înregistrează ca alte datorii şi creanţe în legătură cu personalul.
(2) Debitele provenite din avansuri de trezorerie nedecontate, din distribuiri de uniforme şi echipamente de lucru, precum şi debitele provenite din pagube materiale, amenzile şi penalităţile stabilite în baza unor hotărâri ale instanţelor judecătoreşti, şi alte creanţe faţă de personalul entităţii se înregistrează ca alte creanţe în legătură cu personalul.
....
206 - Creanţele/datoriile entităţii faţă de alţi terţi, alţii decât personalul propriu, clienţii şi furnizorii, se înregistrează în conturile de debitori/creditori diverşi.

Poate mai sunt si alte puncte in Ordin 3055/2009 dar cred ca si din acestea rezulta ca legiuitorul a vrut ca toate datoriile fata de personal sa apara in conturile aferente, deci nu in 462.
Ioan Petru Butariu, Contabil
multumesc f mult!