avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

o persoana lasa prin testament intreaga mostenire unui nepot incit sotul ia decedat de mult au avut o fata care a decadat si ea inainte de a de face testamentul,parintii ii su t decedati dar ar mai fi in viata 2 frati cu copii lor.Testamentul poate fi atacat de rudele enumeratr?
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 22:12, 26 Iulie 2011
Este nepot de frate sau de fiica?
Nepotul este legatar universal. Avand in vedere ca dispunatorul nu mai are mostenitori rezervatari, fratii nefiind rezervatari, ar fi bine ca testamentul sa fie autentic, daca este olograf vor fi citati mostenitorii legali, in afara celor rezervatari, care nu exista, insa mostenitorii legali sunt fratii.
mostenitorul este nepot de frate
precizare:fica decedata nu a avut copii
va mai rog o lamurire:definire testament autentic si testament olograf.

Alte discuții în legătură

Alternativa la testament alinabraun alinabraun Buna ziua, Intrebarea mea este, ce alternativa ar exista la un testament? Mama mea locuieste cu tatal meu vitreg - necasatoriti, de peste 30 ani. Tatal ... (vezi toată discuția)
Contestare testament sot supravietuitor george1967 george1967 Va supun atentiei urmatorul caz : Tatal meu se casatoreste in anul 2003 . Face impreuna cu sotia testamente autentice reciproce ( anul 2004 ) Sotia ... (vezi toată discuția)
Testament paraschiv mariana paraschiv mariana Buna seara, Am un unchi(fratele bunicii) care mi-a facut un testament in fata unui avocat, pentru toate bunurile sale mobile si imobile. Sotia unchiului a ... (vezi toată discuția)