Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

o persoana lasa prin testament intreaga mostenire unui nepot incit sotul ia decedat de mult au avut o fata care a decadat si ea inainte de a de face testamentul,parintii ii su t decedati dar ar mai fi in viata 2 frati cu copii lor.Testamentul poate fi atacat de rudele enumeratr?
Este nepot de frate sau de fiica?
Nepotul este legatar universal. Avand in vedere ca dispunatorul nu mai are mostenitori rezervatari, fratii nefiind rezervatari, ar fi bine ca testamentul sa fie autentic, daca este olograf vor fi citati mostenitorii legali, in afara celor rezervatari, care nu exista, insa mostenitorii legali sunt fratii.
mostenitorul este nepot de frate
precizare:fica decedata nu a avut copii
va mai rog o lamurire:definire testament autentic si testament olograf.