Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada de CCC este vechime in munca?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada de CCC este vechime in munca?

Buna ziua!
Vreau sa stiu daca, concediul de crestere copil intra la experienta de lucru. Vechime ani de munca.Va multumesc.
1. Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 din OUG nr.111/2010 constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.

2. Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1), art. 6, art. 9 alin. (5) si (6) si art. 10 din OUG nr.111/2010 constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor de pensie in sistemul public si a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare.

3. Aceste prevederi sunt aplicabile persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 ianuarie 2011.

4. Pentru persoanele ai caror copii s-au nascut inainte de data de 1 ianuarie 2011, avem prevederile din OUG nr.148/2005 :
- Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.

- Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 1, respectiv la art. 2, constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor prevazute de Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.

- Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 1, respectiv art. 2, constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006.

Va multumesc!=D>
andrei_ady84 a scris:

Buna ziua!
Vreau sa stiu daca, concediul de crestere copil intra la experienta de lucru. Vechime ani de munca.Va multumesc.

Daca insa veti avea nevoie de un anumit nr. de ani experienta efectiva in munca pt. ocuparea unui post,nu se va lua in calcul si perioada ccc,pt. ca nu ati prestat efectiv in acea perioada.