Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Piesa produsa pentru uz propriu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Piesa produsa pentru uz propriu

Buna ziua,
Daca am realizat o piesa ce urmeaza sa faca parte dintr-un utilaj(piesa fiind produsa de mine si doar pentru uzul propriu) este necesara vreo certificare?
Mentionez ca nu va fi introdusa in piata ci doar utilizata de mine in societatea pe care o detin.
Multumesc!
In contabilitate trebuie inregistrata. Este productie realizata in regie proprie. Pe baza unui deviz se face calculatia de pret si se inregistreaza apoi marirea valorii obiectului de inventar sau mijlocului fix care face parte din patrimoniul societatii.
Multumesc pentru raspuns, dar ma intereseaza si daca are nevoie de o anumita certificare pentru a putea fi utilizata.
Depinde de ce confectionati Dvs. Pana la urma cel care executa produsul finit isi asuma raspunderea executarii acestuia. Daca nu aveti in firma ingineri tehnologi, care sa va dea avizul pentru fabricarea respectivei piese...este mai greu. Daca puteti, va rog scrieti despre ce piesa discutam concret.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal