Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal inainte sau dupa factura ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal inainte sau dupa factura ?

Salutare , lucrez la o firma de parbrize, si zilele trecute am ajuns la un impas de la contabilitate
taiam facturi la o anumita data si apoi bonul fiscal il emiteam la 1-2 zile depindea cum imi faceam timp sa ajung la birou ...si nici nu aveam timp sa il dau clientului ca era foarte grabit mai ales celor care vin iau produsul si pleaca. eu ce trebuie sa fac in momentul asta ? ajutor :(
Factura fiscala reprezinta documentul ce atesta prestarea de servicii/ livrarea (transferul de proprietate al) marfurilor, dupa caz.
Bonul fiscal, daca nu este insotit de factura, atunci reprezinta si livrarea, si incasarea, in acelasi timp. Daca bonul fiscal este insotit de factura fiscala, atunci el isi pierde calitatea de document ce atesta prestarea /livrarea, acest rol fiind preluat de factura fiscala, bonul fiscal ramanand doar cu calitatea de document de incasare.
Deci nu faceti nimic incorect.
nu sunteti obligat sa emiteti factura decat la cerere, deci banii marfa si bonul fiscal e suficient.