Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general intocmire aviz de insotire a marfii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

intocmire aviz de insotire a marfii

Buna ziua,

In cat timp trebuie intocmita factura de la livrarea marfurilor pe baza de aviz? Exista un termen limita?

Multumesc.
Pana pe 15 luna urmatoare, cel mai tarziu.
nego_777 a scris:

Pana pe 15 luna urmatoare, cel mai tarziu.

Perfect de acord cu ceea ce ati scris.
" (1) Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decât o livrare/prestare fără drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) şi (2), trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naştere faptul generator al taxei, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă. De asemenea, persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă."
Avizul de insotire a marfii reprezinta printre altele si documentul care sta la baza intocmirii facturii, dupa caz. Pe aviz se face mentiunea cauzei pt.care s-a intocmit avizul si nu facura.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal