Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poprire pe salar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poprire pe salar

Buna ziua!
In urma divortului mi s-a incredintat fiul spre crestere si educare,fostul sot fiind obligat la plata pensiei alim in cuantum de 15% din venitul net.Desi lucreaza si areun venit net de aproximativ 1 300 de lei acesta imi trimite cate 100 de lei la doua luni. As dori sa stiu daca ii pot face poprire pe salariu,care este procedura si documentele necesare.
Va multumesc!
sentinta definitiva si revocabila pe care , in copie , o veti depune la angajatorul sotului
cf legii, instanta trimite angajatorului titlul executoriu, adica sentinta. angajatorul trebuie sa va trimita pensia in cuantumul stabilit.