Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cat la suta mostenesc?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cat la suta mostenesc?

Am o casa pe numele bunicilor, decedati amandoi, ei au avut 2 copii, mama si unchiul meu, decedati si ei......unchiul meu era casatorit, intrebarea mea este cat mostenesc eu si cat mosteneste sotia lui?il mostenesc si pe unchiul meu o parte(deoarece era casa lui parinteasca, nu era facuta impreuna cu sotia)? sau doar pe mama mea?
Multumesc pt sfaturi
Q1: Unchiul a murit inaintea bunicilor sau după?
Q2: Unchiul avea copii?
Q3: Mama a murit inainte sau dupa bunici si era sau nu casatorita?

Din datele pe care le-ati dat veti mostenii 50% din casa în calitate de mostenitor reprezentant.

Daca unchiul a murit dupa bunici atunci sotia mosteneste 25% din casa iar dumneavoastra 25% din partea care ii revenea unchiului. Daca unchiul a decedat inaintea bunicilor atunci mosteniti toata casa.

In cazul in care unchiul a murit inaintea bunicilor aveti 1/1 (100%) din casa
In cazul in care unchiul a murit dupa decesul bunicilor atunci aveti 3/4 (75%) din casa iar sotia unchiului are 1/4 (25%) din casa.

Nu uitati ca in cazul in care unchiul avea si alte bunuri in proprietatea lui si nu avea descendenti aveti dreptul si la o cota parte din acelea.
Alexandru Munteanu, Avocat
a murit bunica, pe urma mama(casatorita), apoi bunicu si dupaia unchiu, unchiu nu avea copii, deci mostenesc 3/4 , il mostenesc si pe el........sper sa spuna asta si instanta, multumesc pentru raspuns
catalinbadboy, utilizator
in prezent sotia unchiului meu decedat nu are acces in imobil dar a cerut in instanta sa aiba acces in casa pana la solutionarea cauzei.......are sanse sa castige din moment ce nu are domiciliul din buletin acolo, nu are flotant si nici certificat de mostenitor
Deci va trebuii sa o luam pe rand.
Q:Ati facut succesiunea dupa mama?
Datele problemei se schimba putin.

La decesul bunicii:
Bunicul mosteneste 1/4 din 1/2 din casa astfel ca are 62,5% la decesul bunicii.
Unchiul primeste 18,75% din casa
Mama primeste 18,75% din casa.

La decesul mamei:
Sotul primeste 4,68% din casa
Dvs. primiti 14,07% din casa

La decesul bunicului:
Unchiul primeste 31,25% din partea bunicului si va avea 50% din casa
Dvs primiti 31,25% din partea bunicului si veti avea 45,32% din casa
Sotul mamei va avea 4,68% din casa.

La decesul unchiului:
Sotia primeste 25% din partea unchiului
Dvs. primiti 25% din partea unchiului si aveti 70,32% din casa
Sotul mamei ramane cu 4,68% din casa.

Sotia unchiului poate cere sa aiba acces la casa pana la finalizarea partajului.

Calculul se refera exclusiv la bunurile care au apartinut bunicilor si au fost transmise descendentilor!

Alexandru Munteanu, Avocat
nu sa facut inca nici o succesiune, casa este pe numele bunicilor inca.....Bunica am murit in `91, mama in 2001, bunicu in 2002 si unchiu in 2007 cand matusa a si intentat proces.....si at sa deschis succesiunea pentru toti defunctii. Aici nu putem vorbi si despre o neacceptare de mostenire din partea unchiului meu?deoarece in 6 luni de la moartea bunicilor nu a deschis succesiunea si nici nu a administrat locuinta, a locuit acolo dar am auzit ca asta nu se considera acceptare de mostenire