Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la mostenire

Buna ziua
Parintii pot renunta la dreptul de mostenire, dobandit prin testament, in favoare copiilor in situatia in care exista un antecontract de vanzare cumparare al acestei mosteniri, dar care este inca in derulare?
Multumesc anticipat
Cel care a lasat mostenirea a murit! exista si succesiune!
Si atunci cum vreti ca parintii dvs sa renunte? Din moment ce au acceptat sunt mostenitori ai acelui bun imobil?

Alex0804 a scris:

Cel care a lasat mostenirea a murit! exista si succesiune!

Parintele nu poate renunta la o mostenire pe care deja a acceptat-o si imobilul face parte din patrimoniul dumnealui. Parintele poate sa va vanda, dona casa ori puteti incheia un contract de intretinere.
inteleg ca deja parintele mostenitor a incheiat un antecontract de vanzare-cump cu X.
daca parintele nu mai vrea sa vanda, sa incerce sa se inteleaga cu X pt rezilierea precontractului, altfel ajung in instanta
Instrainarea,sub orice forma,a bunului mostenit de parinti,in conditiile existentei prealabile a unui antecontract de vanzare-cumparare pentru acelasi bun,se va putea efectua doar daca se intreprind demersurile legale in vederea rezilierii antecontractului.In caz contrar,noua tranzactie,avand o cauza ilicita/imorala,va fi lovita de nulitate.