avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Posibil abuz Vanzare
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Posibil abuz Vanzare

Buna ziua,

Am o situatie conflictuala cu Cez Vanzare la un apartament gol pe care il detin.
In cursul lunii ianuarie 2011 s-a emis notificare de debransare pentru neplata facturilor de energie electrica aproximate si in 02.02.2011 ordin pentru debrasare. Acest ordin nu a fost pus in aplicare din cauza faptului ca nu am fost gasit la domiciliu pentru a permite accesul la contor (este un bloc vechi si are contorul amplasat in apartament). In data de 03.03.2011 s-a emis o noua notificare prin care s-a anuntat ca se taie curentul in data de 10.03.2011, a carei valoare a fost achitata de catre mine in data de 09.03.2011. Dintr-un exces de zel, de data aceasta, curentul a fost taiat din subsolul blocului in data de 05.03.2011 si s-au emis facturi cu valorile de plata pentru debransare/rebransare ( pe 07.03.2011 pentru debransare si pe 10.03.2011 pentru rebransare), ei justificand debransarea ca fiind facuta in baza ordinului de serviciu emis in 02.02.2011. Eu stiu termenul anuntat prin ultima notificare anuleaza orice termen anuntat anterior, sunt corect informat? In data de 29.04.2011 s-a emis o noua notificare prin care se anunta intreruperea energiei din data de 06.05.2011 pentru neplata facturilor de debransare/rebransare, lucru efectuat in data de 09.05.2011. In data de 28.06.2011 s-a trimis o notificare referitoare rezilierea unilaterala a contractului, la data de 12.07.2011, pentru neplata celor 2 facturi si a facturii emise pentru debransarea din data de 09.05.2011.
In aces moment eu pot face o sesizare prind rezilierea contractului in mod abuziv?
Va multumesc anticipat
Da, puteti face.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Relocare plata factura energie cez dragos_m_olteanu dragos_m_olteanu Buna ziua, Este legala practica folosita de CEZ prin care plata efectuata pentru energia electrica platita la zi sa fie descarcata pe ttaxa radiotv, in ... (vezi toată discuția)
Probleme cu s.c.cez s.a florindobre florindobre Buna ziua ! Va rog respectuos sa ma ajutati intr-o problema foarte delicata. In anul 1997 am incheiat un contract de furnizare a enrgiei electrice cu RENEL de ... (vezi toată discuția)
Taxa deconectare/reconectare energie electrica Luena Luena Buna seara Ma confrunt cu următoarea problema: am fost debransata de la energia electrică fara o notificare sau preaviz, in prealabil. Acum, trebuie sa ... (vezi toată discuția)