Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credite bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credite bancare

Creditele bancare acordate doar pe baza buletinului (fara garantii mobile,imobile sau de alta natura) constituie sau nu titluri executorii. Daca da, in baza carei legi?
Buna seara - art. 79 (2) - Legea 58/1998 - "Contractele de credit bancar, precum şi garanţiile reale şi personale, constituite în scopul garantării creditului bancar, constituie titluri executorii".
Caracterul de titlu executoriu al contractului de crdeit bancar nu este dat de garantiile constituite ci de calitatea partilor, in cazul in speta ceea ce conteaza este calitatea de societatea bancara a creditorului.