Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale corectare factura inregistrata gresit
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

corectare factura inregistrata gresit

Am constatat zilele trecute (august 2008) ca in martie 2007 (deci anul trecut) s-a inregistrat gresit in contabilitate o factura emisa de mine catre un client.
Suma inregistrata in contabilitate este mult mai mare decat suma trecuta pe factura. Pur si simplu s-a gresit la introducerea sumei in programul de contabilitate.
Evident banii respectivi nu mi-au fost niciodata platiti, clientul platitnd doar suma corecta.

Prin urmare, eu am platit impozit pe micro si TVA pentru suma gresit inregistrata.
In plus suma mi-a umflat profitul pe 2007.

Intrebarea este: cat de grava e situatia ? ce e de facut ? si cum imi recuperez banii platiti in plus ?

Multumesc
Salut,

Din cunostintele mele poti face modificarea in programul de contabilitate, iar in ceea ce priveste impozitul, poti depune o declaratie rectificativa la Administratia Financiara in vederea reglarii fisei fiscale.

Oricum cu extrasul de cont de la banca din luna respectiva poti demostra ca s-a comis o eroare si nu ai incasat suma mentionata in contabilitate.

Un contabil te poate ajuta mai mult in acest sens.
Bogdan_8 a scris:

Salut,

Din cunostintele mele poti face modificarea in programul de contabilitate,

Indreptarea erorilor din evidenta contabila nu se face prin modificarea in programul de contabilitate.
Daca se facea inventarierea patrimoniului la sfarsitul anului 2007 conform legii, se depista aceasta eroare.

In cadrul unei firme erorile efectuate de catre specialistii in problemele economice de natura contabila si fiscala, pot fi de mai multe feluri.

In ordinea logica a producerii lor, se pot distinge urmatoarele tipuri de erori care pot fi corectate conform procedurilor reglementate prin actele normative in vigoare emise in baza legii contabilitatii nr. 82/1991, a Codului fiscal aprobat prin legea nr. 571/2003 si a Codului de procedura fiscala aprobat prin O.G. nr. 92/2003:

1. erori contabile recunoscute prin legea contabilitatii nr. 82/1991 si detaliate prin O.M.F.P. nr. 1752 din 17 noiembrie 2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, modificat si completat prin O.M.E.F. nr. 2374 din 12 decembrie 2007, publicat in M.Of. nr. 25 din 14 ianuarie 2008
Atentie!
Asa cum rezulta din sistematizarea actelor normative enumerate, nu trebuie sa confundam erorile contabile cu erorile din declaratiile depuse la organul fiscal teritorial sau cu erorile de completare a documentelor de plata!

Pe scurt, despre erori contabile
Erorile contabile din perioadele anterioare sunt omisiuni si declaratii eronate cuprinse in situatiile financiare anuale.

Erorile contabile sunt efectul direct al:

* greselilor matematice;

* greselilor de aplicare a politicilor contabile;

* ignorarii sau interpretarii gresite a evenimentelor si a fraudelor.

Prin producerea erorilor contabile, se omite astfel utilizarea unor informatii disponibile ce puteau fi obtinute si luate in considerare exact in momentul in care situatiile financiare erau aprobate.

Erorile contabile au ca rezultat depunerea unor declaratii eronate. Astfel de erori constatate ulterior depunerii situatiilor financiare anuale, se corecteaza din proprie initiativa, doar prin intermediul contului 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile".

Dupa corectarea erorilor contabile se depun declaratiile rectificative si astfel facem ordine in evidenta contabila si fiscala a firmei noastre.

Pe scurt, despre erori materiale de declarare a impozitelor, taxelor si contributiilor

Corectarea impozitelor, taxelor si contributiilor stabilite de catre fiecare firma, fie prin autoimpunere, fie prin retinere la sursa, se face pe baza declaratiei rectificative cod 710 intocmita si depusa la initiativa firmei care datoreaza acele sume. Prin declaratia cod 710 nu se corecteaza erorile referitoare la impozitul pe profit care se corecteaza doar prin depunerea unei noi declaratii cod 101 "Declaratie privind impozitul pe profit", pe care se inscrie mentiunea "rectificativa".

pdoru a scris:

Am constatat zilele trecute (august 2008) ca in martie 2007 (deci anul trecut) s-a inregistrat gresit in contabilitate o factura emisa de mine catre un client.
Suma inregistrata in contabilitate este mult mai mare decat suma trecuta pe factura. Pur si simplu s-a gresit la introducerea sumei in programul de contabilitate.
Evident banii respectivi nu mi-au fost niciodata platiti, clientul platitnd doar suma corecta.

Prin urmare, eu am platit impozit pe micro si TVA pentru suma gresit inregistrata.
In plus suma mi-a umflat profitul pe 2007.

Intrebarea este: cat de grava e situatia ? ce e de facut ? si cum imi recuperez banii platiti in plus ?

Multumesc

Exemplu:

martie 2007

emitere factura

valoare totala = 119000
valoare fara TVA = 100000
tva = 19000

inregistrare in contabilitate

411=% 1190000

4427 = 4423 190000

707 = 121 1000000

698 = 4418 20000

121 = 698 20000

corectare in contabilitate in 2008

411 = % -1071000

707 = 1174 -900000

698 = 4418 -18000

1174 = 698 -18000

corectare declaratii

Declaratia 100/03.2007 se corecteaza prin declaratia 710
Declaratia 300 se corecteaza prin completarea randului "regularizari".