avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA depasire plafon 100.000 euro?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

depasire plafon 100.000 euro?

buna ziua. Se pare ca pe 31 iulie am depasit plafonul de TVA de la trimestrial la lunar.As vrea sa stiu la ce curs valutar calculez cifra de afaceri cel de la 31.07.2011 sau 01.01.2007 (aderare)?O baza legala va rog urgent.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: AEC , utilizator 11:50, 17 Ianuarie 2012
01.01.2007. daca nu gresesc este chiar in CF art.132 alin2 lit a + Normele metodolog ptr acest articol.
va multumesc da nu scrie nimic de plafonul de 100.000 euro doar de cel de 35.000 euro. nu gasesc nimic pentru depasirea a 100.000 euro
Trecerea de la platitor de tva lunar la platitor trimestrial se face numai de la 01.01 a anului urmator celui in care s-a depasit plafonul de 100.000 euro calculat la cursul de la 31.12 a anului respectiv.

art 156 1, alin 2
"(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), perioada fiscală este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabilă care în cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifră de afaceri din operaţiuni taxabile şi/sau scutite cu drept de deducere şi/sau neimpozabile în România conform art. 132 şi 133, dar care dau drept de deducere conform art. 145 alin. (2) lit. b), care nu a depăşit plafonul de 100.000 euro al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor, cu excepţia situaţiei în care persoana impozabilă a efectuat în cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achiziţii intracomunitare de bunuri."

pct 80 din norme:
80. (1)În sensul art. 1561 alin. (1) din Codul fiscal, în orice situație, echivalentul în lei al plafonului de 100.000 de euro se determină pe baza cursului de schimb comunicat de Banca Națională a României valabil pentru data de 31 decembrie a anului precedent, inclusiv pentru persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal în cursul anului.



Buna ziua,
va rog daca stie cineva la venituri intra si dobanzile bancare la depozitul(ele) facute pe firma?
Va multumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire juliss juliss Buna ziua am si eu o intrebare in legatura cu aflarea cursului de schimb pentru calculul cifrei de afaceri a unei firme. Eu am o firma infiintata anul ... (vezi toată discuția)
Cifra de afaceri declaratia 094 la pfa contawest contawest Buna seara, Va rog un sfat la completarea declaratie 094 O PFA platitoare de tva trimestrial cu tva la incasare cum completeaza declaratia 094 ,referitor ... (vezi toată discuția)
Cifra de afaceri marcucarolina marcucarolina Buna ziua, Care este plafonul de depasire a cifrei de afacer ptr. un platitor de tva ,astfel incat acesta sa devina din platitor trimestrial in platitor ... (vezi toată discuția)