Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cifra de afaceri
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cifra de afaceri

Buna ziua,

Care este plafonul de depasire a cifrei de afacer ptr. un platitor de tva ,astfel incat acesta sa devina din platitor trimestrial in platitor lunar?
Va multumesc!
100.000 euro -curs 31.12.Devine platitor lunar din anul urmator depasirii plafonului.
Din Codul Fiscal:

"ART. 156^1 Perioada fiscală

(1) Perioada fiscală este luna calendaristică.

(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), perioada fiscală este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabilă care în cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifră de afaceri din operaţiuni taxabile şi/sau scutite cu drept de deducere şi/sau neimpozabile în România conform art. 132 şi 133, dar care dau drept de deducere conform art. 145 alin. (2) lit. b), care nu a depăşit plafonul de 100.000 euro al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor, cu excepţia situaţiei în care persoana impozabilă a efectuat în cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achiziţii intracomunitare de bunuri."