Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocati scutiti de codul penal? dar cei pe care-i ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocati scutiti de codul penal? dar cei pe care-i reprezinta?

Avocatii sunt scutiti de a putea fi acuzati de marturie mincinoasa?
Dar fiindca sunt mandatarii celor pe care-i reprezinta?
Asta nu inseamna ca cei reprezentati au comis marturie mincinoasa?
Pentru ceea ce ziceti dvs. avocatii nu pot raspunde penal.Nu exista temei legal.
Pledoaria avocatului nici nu constituie o marturie mincinoasa.
Nici civil? Dar faptul ca sunt mandatari nu-i face pe clientii lor infractori penali?

Dar de deontologia profesionala sunt scutiti? Am prins o firma de avocatura M & A care minte cu nerusinare, si fara dovezi. Au facut si circ in instanta neavenit. Parca avocatii au o imagine de protejat.

Avocatii sunt mercenari ai minciunii?
Avocatii nu sunt mercenari ai minciunii.
Se poate intampla sa se sustina ceva dar sa nu existe dovezi.Aceasta nu inseamna ca mint...
Este foarte probabil ca in cazul dvs. sa fi formulat apararea pe afirmatiile clientului lor.
N-au mintit. Au facut afirmatii false, cand probele care dovedesc contrariul sunt chiar in dosar :))

Sustinerea unui fapt fals ca adevarat este o minciuna, indiferent daca s-a facut cu intentie sau nu. Daca s-a mintit fara intentie e la fel de grav fiindca indica dementa...

In orice caz, inselarea instantei tot inselare se cheama
Art. 215. – Înselaciunea

Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate, în scopul de a obtine pentru sine sau pentru altul un folos material injust si daca s-a pricinuit o paguba

Au mintit si la interogatoriu.

Deasemenea au facut un recurs pe afirmatia ca contractul de munca este un contract intuitu personae si ca judecatorul n-are dreptul sa se bage intre angajator si angajat sa anuleze cercetarea disciplinara, cand de fapt chiar in actul concedierii disciplinare, sa nu mai vorbesc de CIM si CM, este enuntat ca ma pot adresa instantei pentru a o contesta.

Nu este abuz de drept? Acest fapt m-a impiedicat sa intru in Prima Casa, banca motivand ca nu poate sa ma crediteze cand sunt in litigiu cu angajatorul. Pe cine trebuie sa actionez in judecata pentru aceasta si in ce sectie? Civila? Litigii?
Problema cu actionarea in judecata datorita faptului ca ati pierdut o creditare de la banca este foarte sensibila...
Daca se va dovedi ca sunteti nevinovat si veti obtine castig de cauza veti avea dreptul la daune materiale si morale.
Cat priveste instanta competenta as recomanda sa incercati sa va judecati in cadrul unui litigiu de munca pentru a evita taxa de timbru din instanta civila.
Oricum daunele materiale se datoreaza ca urmare a unui litigiu de dreptul muncii.

Cu daunele morale situatia poate fi mai incurcata...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat