Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aviz medical apt 2 saptamani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aviz medical apt 2 saptamani

cum pot sa inchei cim dupa aceste 2 saptamani cu art.56 j) sau cu art.61 c)?

multumesc.
scuze, art.56 g). Mi-a alunecat "tasta".
Daca doriti sa fiti mai explcit,este in premiera cand aud de un asemenea caz:, apt pt. 2 saptamani?De regula,sunt 3 situatii:apt,inapt,apt conditionat(se propun anumite masuri).In momentul angajarii la examenul medical s-a stabilit asa ceva?
Da, acesta a fost avizul medicului. in cazul in care urmeaza un tratament si va fi evaluat in 2 saptamani poate fi apt, daca nu, eu va trebui sa-i inchid contractul.
In concluzie ,ce apare mai exact scris pe fisa de aptitudini medicale facuta la angajare,"inapt temporar",sau "apt conditionat"?
Avizul medical „inapt temporar” reprezinta inaptitudinea temporara in munca , incapacitatea medicala a lucratorului de a desfasura activitatea la locul de munca in profesia/functia pentru care se solicita examenul medical privind aptitudinea in munca ,pana la reevaluarea sanatatii de catre medicul de medicina muncii.
Asta ar fi echivalat cu faptul ca dvs. i-ati putut face contract de munca,,dar la momentul angajarii starea lui de sanatate nu i-ar fi permis sa presteze 2 saptamani,timp in care ar fi urmat tratament sau alte prescriptii medicale.
Daca dupa aceste 2 saptamani s-a prezentat la reevaluarea starii de sanatate si medicul de medicina muncii l-a incadrat la" inapt",atunci da contractul poate inceta cu art.56 (g).