Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Info documente pentru lucru in Anglia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Info documente pentru lucru in Anglia

Buna Ziua as dori informati. Ce documente am nevoie si de unde le pot gasi ca sa Lucrez LEGAL in Anglia.:D
Marea Britanie a impus restricţii circulaţiei în scop de muncă a lucrătorilor români, cu anumite excepţii, fiind necesară obţinerea unei autorizaţii de muncă anterior începerii raporturilor de muncă.
Nu este necesară obţinerea autorizaţiei de muncă pentru persoanele aflate în următoarele situaţii:
-au lucrat în UK în condiţii legale, fără întrerupere, pentru o perioadă de 12 luni încheiată anterior sau ulterior datei de 31 decembrie 2006. La încheierea a 12 luni de contract de muncă, se poate obţine de la Agenţia pentru Frontiere şi Imigraţie (Border and Immigration Agency) o confirmare a accesului nelimitat pe piaţa forţei de muncă britanice;
- persoanele care au primit dreptul de şedere în Marea Britanie înainte de aderarea României la Uniunea Europeană, pentru care nu este limitat dreptul de a ocupa un loc de muncă în acest stat;
-persoanele detaşate;
-persoanele cu dublă cetăţenie şi care deţin pe lângă cetăţenia română şi cetăţenia Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord sau al altui stat al SEE, cu excepţia Bulgariei sau Elveţiei;
- soţul/soţia sau partenerul civil al unui cetăţean britanic, al unui cetăţean dintr-unul dintre statele membre ale Spaţiului Economic European (cu excepţia membrilor de familie ai unui cetăţean român sau bulgar supus obligaţiei de a obţine permisul de muncă) sau al unei persoane cu reşedinţa în UK;
-persoanele înalt calificate şi care au obţinut un certificat de înregistrare în baza Programului privind Lucrătorii Înalt calificaţi (Highly Skilled Migrant Programme);
-persoanele care urmează cursurile unei instituţii de învăţământ sau de formare profesională din Marea Britanie şi care au obţinut un certificat de înregistrare care să ateste acest statut. Pe durata studiilor se poate lucra pentru cel mult 20 de ore săptămânal şi în regim normal pe perioada vacanţelor.
Persoanele calificate pot lucra în Marea Britanie cu condiţia ca viitorul angajator să obţină o scrisoare de aprobare a angajării, iar ulterior să se aplice pentru un card de lucrător.
Aprobările de angajare sunt eliberate de obicei pentru locurile de muncă ce necesită forţă de muncă calificată, dacă acestea nu pot fi ocupate cu forţă de muncă autohtonă.
În general, accesul personalului calificat pe piaţa forţei de muncă britanice se realizează în baza Schemei pentru afaceri sau comerciale (Business and Commercial).
Cardurile nu sunt emise pentru o perioadă predeterminată de timp, fiind însă necesară solicitarea eliberării unui nou card de lucrător în cazul schimbării angajatorului britanic.
Se poate începe munca doar după obţinerea cardului de lucrător.

Persoanele aflate în una dintre următoarele categorii pot obţine direct cardul de lucrător, fără ca viitorul angajator să aplice pentru obţinerea aprobării de angajare:
• Personalul operaţional de la sol din aeroporturi al unei linii aeriene de cursă lungă
• Plasamente „Au pair"
• Lucrători din gospodării particulare
• Pastori, misionari sau membri ai unui ordin religios
• Angajaţi guvernamentali delegaţi
• Doctori pentru studii post-universitare, dentişti şi generalişti rezidenţi
• Funcţionari particulari dintr-o gospodărie diplomatică
• Reprezentanţi delegaţi ai unui ziar, agenţie de presă sau organizaţie de difuziune
• Reprezentanţi unici
• Profesori sau asistenţi lingvistici
• Asistente medicale calificate delegate care vin pentru o perioadă de practică supravegheată

Pentru a obţine cardul de lucrător în cazul ocupaţiilor specificate anterior trebuie îndeplinite următoarele condiţii :

Categorii autorizate de angajare
Cerinţe specifice în funcţie de categoria autorizată de angajare

Personalul operaţional al unei companii aeriene străine care îşi desfăşoară activitatea în aeroport Aplicantul a fost transferat în Marea Britanie de către o companie străină care furnizează servicii către şi dinspre Marea Britanie, pentru a desfăşura activităţi în cadrul unui aeroport internaţional în calitate de manager de locaţie, manager de securitate sau manager tehnic.
Plasare au pair Aplicantul:
(1) a acceptat sau intenţionează să accepte o ofertă de plasare în calitate de au pair;
(2) are vârste cuprinse între 17 şi 27 de ani inclusiv;
(3) este necăsătorit şi nu a încheiat un parteneriat civil şi
(4) nu are persoane în întreţinere
Lucrători casnici într-o gospodărie privată Aplicantul:
(1) are peste 18 ani;
(2) a fost angajat pentru cel puţin un an în afara Marii Britanii în calitate de lucrător casnic în cadrul aceleaşi locuinţe cu cea a angajatorului sau într-o gospodărie pe care angajatorul o foloseşte pentru sine în mod obişnuit şi
(3) intenţionează să fie angajat de către acel angajator în Marea Britanie

Preoţi religioşi, misionari sau membri ai unui ordin religios Aplicantul:
(1) este preot:
(a) fie a lucrat cel puţin un an în calitate de preot religios într-o perioadă de cinci ani anterior datei la care se face aplicaţia pentru cardul de lucrător, în cazul în care hirotonisirea este singura posibilitate de a intra în ordin, a fost hirotonisit în calitate de preot pentru o perioadă de cel puţin un an în regim normal sau de cel puţin doi ani în regim redus;
(b) deţine un Certificat de Testare Internaţională a Limbii Engleze eliberat pentru a certifica că a obţinut nivelul 4 de competenţă în engleza vorbită, iar certificatul nu a fost eliberat cu mai mult de doi ani de la data la care este făcută aplicaţia;
(2) dacă este misionar, a fost pregătit ca şi misionar sau a lucrat în calitate de misionar şi este trimis sau a fost trimis în Marea Britanie de către o organizaţie străină;
(3) dacă este membru al unui ordin religios, locuieşte sau intenţionează să locuiască într-o comunitate susţinută de ordinul religios al cărui membru este, aceasta dacă intenţionează să predea şi
(4) intenţionează să lucreze în Marea Britanie în calitate de preot religios, misionar sau pentru ordinul religios al cărui membru este.
Angajarea funcţionarilor guvernamentali din străinătate Aplicantul intenţionează să lucreze în Marea Britanie pentru un guvern străin sau pentru Naţiunile Unite sau pentru o altă organizaţie internaţională la care Regatul Unit este parte.
Medici absolvenţi, dentişti şi stagiari în medicină generală Aplicantul:
(1) dacă a absolvit şcoala medicală sau de stomatologie este eligibil pentru a se înregistra provizoriu la Consiliul Medical General sau la Consiliul General al Stomatologilor şi intenţionează să lucreze în Marea Britanie ca medic sau dentist în cadrul unui program de stagiatură;
(2) dacă este medic, stomatolog sau stagiar în medicină generală, este eligibil pentru înregistrare permanentă sau limitată la Consiliul Medical General sau la Consiliul General al Stomatologilor şi intenţionează să lucreze în Marea Britanie în cadrul programului de stagiatură de după absolvire sau ca stagiar în medicină generală într-un spital din cadrul Serviciilor Comunitare de Sănătate.
Angajat în cadrul unei gospodării a unui funcţionar diplomatic
Aplicantul:
(1) are peste 18 ani
(2) intenţionează să lucreze în Marea Britanie în calitate de funcţionar / servitor privat în gospodăria unui membru al unei misiuni diplomatice sau consulare care beneficiază de privilegiile şi imunităţile diplomatice în sensul prevederilor Convenţiei de la Viena privind relaţiile diplomatice
Reprezentant al unei publicaţii din străinătate, al unei agenţii de ştiri sau al unei organizaţii emiţătoare Aplicantul a fost angajat de către o publicaţie din străinătate, de o agenţie de ştiri sau de o organizaţie emiţătoare din afara Marii Britanii şi este detaşat în Marea Britanie de către acea publicaţie, agenţie sau organizaţie pentru a activa în calitate de reprezentant al acesteia.
Unic reprezentant Aplicantul:
(1) a fost angajat în afara Regatului Unit în calitate de reprezentant al unei companii care îşi are sediul principal de activitate în afara Regatului Unit şi care nu are nici un sediu secundar în Regatul Unit;
(2) intenţionează să lucreze în calitate de funcţionar superior cu autoritate deplină pentru a lua decizii operaţionale în numele firmei din străinătate în scopul reprezentării sale în Regatul Unit prin înfiinţarea şi înregistrarea unei sucursale sau filiale a acelei companii din străinătate şi
(3) nu este acţionar majoritar al acelei companii din străinătate
Profesor sau asistent lingvist Aplicantul intenţionează să lucreze într-o instituţie de educaţie din Regatul Unit în cadrul unui program aprobat de către Departamentul pentru Educaţie şi Aptitudini, de către Oficiul pentru Educaţie din Scoţia sau Ţara Galilor sau de către Departamentul pentru Educaţie din Irlanda de Nord, sau care este administrat de către Grupul Consiliului Britanic privind Educaţie şi Formare Profesională.
Asistente medicale calificate Aplicantul:
(1) a obţinut confirmarea Consiliului Asistentelor şi Moaşelor cum că este eligibil pentru a fi admis în Programul Asistentelor din Străinătate;
(2) i s-a oferit sau urmează să i se ofere posibilitatea de a urma o perioadă de practică supravegheată prin intermediul unui furnizor de formare profesională care este recunoscut de către Consiliul Asistentelor şi Moaşelor sau un program de adaptare a moaşelor într-o locaţie aprobată de Consiliu.

Persoanele slab calificate pot lucra în domeniul industriei de procesare a alimentelor şi în agricultură

a. Angajarea persoanelor slab calificate în industria de procesare a alimentelor se face în cadrul Schemei Bazate pe Sectoare. Viitorul angajatorul trebuie să obţină în acest caz o scrisoare de aprobare a angajării, iar lucrătorul român trebuie să obţină un card de lucrător.

b. Agricultorii

Angajarea în agricultură are loc în baza Schemei Lucrătorilor Sezonieri din Agricultură(Seasonal Agricultural Workers Scheme - SAWS). Ocuparea locurilor de muncă în acest domeniu de activitate este permisă doar prin intermediul operatorilor care au obţinut autorizarea Border and Immigration Agency şi care au urmat procedurile de obţinere a licenţei din partea Gangmasters Licesing Authority.
Pentru obţinerea unui loc de muncă în agricultură persoanele interesate trebuie să se adreseze operatorilor britanici autorizaţi, agenţiilor de recrutare a forţei de muncă, sau unor reprezentanţi ai acestora din România.
Sunt autorizaţi nouă operatori britanici pentru a derula proceduri de recrutare a cetăţenilor români.
Lista cu operatorii autorizaţi să recruteze forţă de muncă din România pentru agricultură poate fi consultată pe site-ul Border and Immigration Agency: www.bia.homeoffice.gov.uk/contact/contactspage/ .
Contractele de muncă în agricultură sunt încheiate pentru perioade cuprinse între 5 săptămâni şi 6 luni, putându-se obţine un nou loc de muncă în agricultură după o perioadă de întrerupere de 3 luni.
Un document informativ privind drepturile lucrătorilor în cadrul SAWS poate fi consultat accesând:
www.bia.homeoffice.gov.uk/sitecontent/documents/saws/sawsleaflet.pdf

Numărul de Asigurare

Un aspect important pentru persoanele care lucrează în Marea Britanie ca angajaţi, self-employed sau sunt în căutarea unui loc de muncă, este dobândirea Numărului de Asigurare (National Insurance Number), în baza sa fiind înregistrate contribuţiile de securitate socială.
La obţinerea primului loc de muncă în Marea Britanie angajatorul trebuie să ceară angajatului să-şi obţină Numărul de Asigurare.
!!! În cazul în care se începe lucrul înainte de obţinerea numărului de asigurare, impozitarea se va face de urgenţă, la un nivel de impozitare mai ridicat.
Numărul de asigurare se eliberează de către Jobcentre Plus (tel: 0845 915 7006), instituţie subordonată Ministerului britanic al Muncii şi Pensiilor (Department for Work and Pensions), în baza unor documente care atestă identitatea aplicantului (paşaport, carte de identitate, certificat de naştere), documente care atestă scopul şederii, tipul activităţii desfăşurate, precum şi dreptul de a lucra în Marea Britanie eliberate de către Agenţia pentru Frontiere şi Imigraţie.
Procedura de acordare a Numărului de asigurare presupune un interviu la Jobcentre Plus. Timpul de aşteptare pentru programarea la interviu diferă de la zonă la zonă. În funcţie de zona în care persoana interesată se află în Marea Britanie, se va comunica un centru regional al Jobcentre Plus, unde aceasta trebuie să se prezinte pentru interviu.

Instituţiile care eliberează aprobările de muncă şi cardurile de lucrător

Pentru aplicaţiile de muncă/rezidenţă persoanele interesate trebuie să se adreseze Agenţiei pentru Frontiere şi Imigraţie - Border and Immigration Agency , structură a Ministerului de interne britanic (Home Office), situată în Sheffield.
Centrul din Croydon (Londra) al Agenţiei pentru Frontiere şi Imigraţie oferă servicii de eliberare în aceeaşi zi a cardurilor de lucrător sau a certificatelor de înregistrare. Pentru aceasta, trebuie contactat Biroul de Relaţii cu Publicul al Agenţiei (telefon 0870 606 7766) şi făcută o programare în avans. Biroul soluţionează doar aplicaţiile făcute individual în baza formularelor BR1, 2, 3, 4 şi 7, nu şi aplicaţiile venite din partea angajatorilor. În celelalte cazuri, aplicaţiile se pot face doar la centrul Agenţiei din Sheffield.
Procesarea aplicaţiilor venite din partea cetăţenilor români pentru certificate de înregistrare şi carduri de lucrător durează, în medie, 20 de zile lucrătoare. Aplicaţiile venite din partea angajatorilor sunt soluţionate într-un termen mediu de 15 zile lucrătoare.
!!! Aplicaţiile primite din partea cetăţenilor români pentru obţinerea autorizaţiilor de muncă (cardurilor de lucrător) sunt gratuite.
Dacă pentru obţinerea autorizaţiei de muncă este necesară obţinerea în prealabil de către compania angajatoare a aprobării de angajare, costurile acesteia (190 de lire sterline) cad în sarcina companiei angajatoare.

Sursa: www.anofm.ro