Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi conform legii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi conform legii

Buna ziua !
Sunt nu de mult timp curier.In contract scrie despre anumite drepturi privind echipamentul,materiale igienico-sanitare,alimentatie de protectie, sporuri, indemnizatii toate ,,conform legii".
Spuneti-mi va rog despre care lege este vorba ca sa ma documentez si eu.
Va multumesc anticipat pt raspuns!
Ar fi mult prea multe de scris. Va recomand sa accesati site-ul Ministerului Muncii la: [ link extern ] .
BO a scris:

Buna ziua !
Sunt nu de mult timp curier.In contract scrie despre anumite drepturi privind echipamentul,materiale igienico-sanitare,alimentatie de protectie, sporuri, indemnizatii toate ,,conform legii".
Spuneti-mi va rog despre care lege este vorba ca sa ma documentez si eu.
Va multumesc anticipat pt raspuns!

Pentru relatii de munca vedeti Codul Muncii, republicat ... il gasiti in sectiunea documente utile
www.avocatnet.ro/content/con...

Pentru securitate si sanatate in munca vedeti:
Legea nr.319/2006 si actele normative in completarea legii securitatii si securitatii nr.319/2006
[ link extern ]
BO a scris:

Buna ziua !
Sunt nu de mult timp curier.In contract scrie despre anumite drepturi privind echipamentul,materiale igienico-sanitare,alimentatie de protectie, sporuri, indemnizatii toate ,,conform legii".
Spuneti-mi va rog despre care lege este vorba ca sa ma documentez si eu.
Va multumesc anticipat pt raspuns!

Unde va desfasurati activitatea de curier?Intreb pentru ca s-ar putea sa existe un contract de munca colectiv pe unitate/ramura ,in care sa apara prevederi in chestiunea ce va intereseaza.