avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... va rog sa ma ajutati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

va rog sa ma ajutati

Am fost dat in judecata de fostul angajator pentru ca am redactat in calitate de jurist o decizie de incetare a locului de munca pentru un fost angajat care a castigat in instanta anularea respectivei decizii.
Vreau sa va spun ca eu in calitate de jurist am semnat decizia respectiva alaturi de sefa de la personal de directorul general si de administratorul societatii, DAR DECIZIA NU ESTE INTOCMITA DE MINE, NU ESTE SCRISUL MEU (decizia este scrisa de mana nu la calculator) si se poate dovedi foarte usar printr-o expertiza grafologica, nici nu seamana cele doua scrisuri.
Intrebarea mea este daca are vreun castig de cauza pentru a-mi imputa mie paguba sau nu?
Sunt eu de vina ca am semnat in calitate de jurist pe decizie sau nu?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 19:32, 4 August 2011
Puteti sa va inscrieti in fals cu acea decizie , dat fiind faptul ca nu este scrisul dvs ... raspunderea o poarta mai intai angajatorul care se poate indrepta impotriva acelei persoane care a dispus incetarea raportului de munca nelegal.
vernea a scris:

Am fost dat in judecata de fostul angajator pentru ca am redactat in calitate de jurist o decizie de incetare a locului de munca pentru un fost angajat care a castigat in instanta anularea respectivei decizii.
Vreau sa va spun ca eu in calitate de jurist am semnat decizia respectiva alaturi de sefa de la personal de directorul general si de administratorul societatii, DAR DECIZIA NU ESTE INTOCMITA DE MINE, NU ESTE SCRISUL MEU (decizia este scrisa de mana nu la calculator) si se poate dovedi foarte usar printr-o expertiza grafologica, nici nu seamana cele doua scrisuri.
Intrebarea mea este daca are vreun castig de cauza pentru a-mi imputa mie paguba sau nu?
Sunt eu de vina ca am semnat in calitate de jurist pe decizie sau nu?



Nu conteaza cine a redactat decizia,ci faptul ca aceasta poarta si viza ,respectiv semnatura dvs care ar fi trebuit sa confirme asupra legalitatii acesteia,
Deci trebuia sa o verificati mai inainte de a o semna,in caz ca nu ati intocmit-o dvs. Faptul ca nu ati intocmit-o nu cred ca va poate exonera de raspunderea de a fi semnat-o fara verificare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajator da in judecata angajat vernea vernea Buna ziua, as dori sa imi spuna si mie cineva ce pot sa fac in cazul in care, am fost angajat al unei societati pe postul de jurist, in acest timp cat am ... (vezi toată discuția)
Responsabilitatea juristului in cazul semnarii unei decizii ilegale rosu gheorghe rosu gheorghe Societatea emite o decizie prin care se incalca drepturile unui angajat.decizia este semnata de catre director si...si.... si jurist!! Angajatul actioneaza ... (vezi toată discuția)
Imputare minus in urma inventarului florin_iny florin_iny lucrez la o firma de retail si recent am avut inventar si a iesit un minus destul de mare,iar conducerea vrea sa ne retina o anumita suma de bani fiecarui ... (vezi toată discuția)