Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Sedintele consiliului local
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Sedintele consiliului local

buna ziua.
va rog sa-mi spuneti cine conduce sedintele consiliului local?
legea 215/2001 spune ca sedintele consiliului local sunt conduse de un consilier ales din randul consilierilor, dar mai nou am citit pe diferite forumuri ca primarul conduce, sau va conduce aceste sedinte.
puteti sa-mi trimiteti legea 215/2001 actualizata la zi?
Pana acum nu s-a schimbat nimic in privinta presedintelui de sedinta fata de ce stiti si dumneavostra.
E o propunere legislativa care acum e in proces de aprobare in parlament care, printre alte modificari, va cuprinde si urmatoarea: Primarul va conduce şedinţele consiliului local, care vor fi contrasemnate de consilierii locali, preşedinţi de comisii
sedintele consiliului local sunt conduse de un presedinte de sedinta, ales din randul consilierilor locali, prin votul deschis al majoritatii, la propunerea consilierilor, pentru o perioada de pana la 3 luni. :)