Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis

dupa o condamnare de 8 luni cu suspendare in urma depistarii alcoolemiei la volan cu termen de incercare de 2 ani si 8luni conform dispozitiilor art.359 al. 2 din Codul de Procedura Penala cat trebuie asteptat pana a avea dreptul la redobandirea permisului?
puteti lua permis dupa implinirea unui termen de 1 an de la raminerea definitiva a sentintei de condamnare.
multumesc
La implinirea unui an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti puteti depune actele pt sustinerea unui nou examen de obtinere a unui nou permis.
Daca condamnarea e de 8 luni , de ce numai dupa un an se pot depune actele ptr reexaminare ?
@hudro
Conform codului rutier (OUG 195/2002),
Art.116. - (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramânerii definitive a unei hotarâri judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una din situatiile urmatoare:
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramânerii definitive a hotarârii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;