Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... inchiriere spatiu pentru SRL / SRL-D
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

inchiriere spatiu pentru SRL / SRL-D

Buna ziua,

Am un spatiu apartinand unei rude. Desi am acordul acelei persoane pentru a folosi acel spatiu ca aport in natura la SRL (prin notar etc) doresc sa stiu daca as putea sa il inchiriez doar de la el fara ca acest spatiu sa fie considerat aport in natura (ci doar un contract de inchiriere intre mine si el).
Ideea este ca daca acest SRL / SRL-D nu are succes (faliment) sa nu fiu nevoit sa vand (sa o cedez, sa intre si ea pe lista de "pus sub sechestru" etc) spatiul acestei rude.

Va multumesc anticipat,
Alin Covas.
Pentru a avea sediul social intr-un apartament, nu este necesar ca acel imobil sa constituie aport la capital.
Opinia mea este ca ar trebui sa incheiati un contract de comodat (pentru inchiriere, ruda va fi obligata la plata impozit si in eventualitatea ca nu are contract de munca si contributie la sanatate).

Pai, puteti face un contract de inchiriere sau comodat in baza caruia puteti folosi spatiul fara ca persoana juridica respectiv firma sa devina proprietar, fara nici o problema. Ca sa nu fie grevat de obligatiile firmei, spatiul, nu trebuie adus ca si aport la capital, doar in acest caz poate fi pus sub sechestru. Daca nu este aport la capital si este doar inchiriat atunci spatiul nu este in proprietatea firmei, firma doar are un drept de utilizare al saptiului, si nu aveti nici o problema.
Multumesc pentru promptitudine.

O continuare la aceasta intrebare ar fi:
Pot inchiria doar o singura camera din acel apartament / casa / spatiu pentru functionarea firmei? Acest lucru il doresc pentru a reduce cheltuielile firmei si cele ale rudei.

Inca odata va multumesc anticipat pentru orice raspuns.
Puteti inchiria si o singura incapere dintr-un apartament, indicand in contract suprafata inchiriata (metri patrati),
Insa, pentru a desfasura propriu-zis activitate in acel spatiu, este necesara schimbarea de destinatie a spatiului, din spatiu de locuit in spatiu comercial, si autorizarea acestuia.