avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata sau pentru limita de varsta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata sau pentru limita de varsta?

Buna ziua.
Am si eu cateva intrebari pentru dumneavoastra. Mama mea este nascuta in 10.07.1957 si ar dori sa iasa la pensie la termen sau anticipata, anul acesta. Lucreaza din anul 01.071975 pana in prezent . Din 01.061993 pana la 01.08.1998 a avut spor conditii grele de munca si conditii nocive.
Va rugam sa ne spune-ti daca poate iesi la pensie la limita de varsta sau anticipat?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:19, 5 August 2011
Limita de varsta la 60 de ani si 10 luni.Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 55 de ani si 10 luni.Pentru pensie anticipata,fara penalizare trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 38 de ani si 10 luni(30 si 10 luni + 8 ani)fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare,conditia de stagiu este de 30 de ani si 10 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.Cei 5 ani de grupa nu va aduc nici o reducere a varstei standard de pensionare.Dupa 6 ani se acorda reducere de 1 an.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala jungle jungle Buna ziua! Mama mea are varsta de 55 de ani si o vechime in munca de 37 de ani, acum intrebarea e daca poate iesi anul acesta la pensie si cu ce penalizare.Va ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie a urmatoarelor persoane bodo gabriella bodo gabriella doamna 57 ani, nascuata pe 20 august 1954 36 ani vechime fara grupa a 2-a sotul doamnei nascut pe 9 februarie 1954, 39 ani vechime din care 15 ani grupa a ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? Adina Haiduc Adina Haiduc Buna ziua! As dori sa stiu cand poate iesi la pensie mama mea care e in urmatoarea situatie: - varsta: 54 ani impliniti in Februarie - ani de munca: 32 ani ... (vezi toată discuția)