Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata sau pentru limita de varsta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata sau pentru limita de varsta?

Buna ziua.
Am si eu cateva intrebari pentru dumneavoastra. Mama mea este nascuta in 10.07.1957 si ar dori sa iasa la pensie la termen sau anticipata, anul acesta. Lucreaza din anul 01.071975 pana in prezent . Din 01.061993 pana la 01.08.1998 a avut spor conditii grele de munca si conditii nocive.
Va rugam sa ne spune-ti daca poate iesi la pensie la limita de varsta sau anticipat?
Va multumesc anticipat.
Limita de varsta la 60 de ani si 10 luni.Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 55 de ani si 10 luni.Pentru pensie anticipata,fara penalizare trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 38 de ani si 10 luni(30 si 10 luni + 8 ani)fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare,conditia de stagiu este de 30 de ani si 10 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.Cei 5 ani de grupa nu va aduc nici o reducere a varstei standard de pensionare.Dupa 6 ani se acorda reducere de 1 an.