avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... radierea masini
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

radierea masini

buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri, legate de radierea unei masini si anume:
radierea unei masini se face automat, odata cu inmatricularea pe numele noului proprietar?
vechiul proprietar imi cere certificatul de radiere, dar de la politie de la inmatriculari nu ne-a dat asa ceva
cum putem intra in posesia certificatului de radiere?

multumesc foarte mult
si astept raspunsul dvs. pentru a vedea ce se poate face in cazul asta
Cel mai recent răspuns: nina sima , utilizator 12:27, 5 August 2011
radierea de la politie este una si radierea fiscala este alta. probabil ca se referea la radierea fiscala.
si radierea fiscala ce este de fapt?
ce trebuie sa fac ,sau sa-i trimit?
Pe langa contractul de vanzare / cumparareeventual factura, fostul proprietar trebuie sa va dea formularul de scoatere din evidentele fiscale a masinii ( cand o vinde trebuie ,,radiata ,, de la taxe si impozite de catre vanzator ).Mergeti la RAR pt autentificare ,luati contractul+ fisa fiscala de la proprietar + cerere de luare in evidenta la taxe ( o inregistrati dumneavoastra acum ) apoi la politie la inmatriculat .
Daca proprietarul a scos masina din evidentele fiscale , probabil ca doreste o dovada ca dumneavoastra ati inregistrat-o si o sa platiti impozitul in continuare .
am facut toate astea, dar nu stiu exact ce trebuie sa-i trimit.......
copie dupa cartea masinii unde se vede noul proprietar? dupa talon? ce anume?
pentru ca vrea sa-si recupereze si banii pe asigurare care expira peste 3 luni

mai trebuie ceva facut?
Ultima modificare: Vineri, 5 August 2011
nina sima, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism romanesc inmatriculat in alt stat membru ue sandro sandro Sunt rezident in Germania, iar ieri am inmatriculat autoturismul personal aici pentru ca am depasit perioada de sedere de 185 de zile. La serviciul de ... (vezi toată discuția)
Nelamurire transfer auto cicibau cicibau Buna ziua. Am cumparat o masina de la cineva din alt judet eu fiind din Bucuresti. S-a oferit sa vina la bucuresti si sa aduca masina, mi-a dat actele dar ... (vezi toată discuția)
Autoturism vandut, dar neinmatriculat pe noul proprietar adumitroaie florin adumitroaie florin Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in situatia in care am vandut o masina unei persoane, am un PV de vanzare cumparare, l-am scos din evidenta ... (vezi toată discuția)