Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... radierea masini
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

radierea masini

buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri, legate de radierea unei masini si anume:
radierea unei masini se face automat, odata cu inmatricularea pe numele noului proprietar?
vechiul proprietar imi cere certificatul de radiere, dar de la politie de la inmatriculari nu ne-a dat asa ceva
cum putem intra in posesia certificatului de radiere?

multumesc foarte mult
si astept raspunsul dvs. pentru a vedea ce se poate face in cazul asta
radierea de la politie este una si radierea fiscala este alta. probabil ca se referea la radierea fiscala.
si radierea fiscala ce este de fapt?
ce trebuie sa fac ,sau sa-i trimit?
Pe langa contractul de vanzare / cumparareeventual factura, fostul proprietar trebuie sa va dea formularul de scoatere din evidentele fiscale a masinii ( cand o vinde trebuie ,,radiata ,, de la taxe si impozite de catre vanzator ).Mergeti la RAR pt autentificare ,luati contractul+ fisa fiscala de la proprietar + cerere de luare in evidenta la taxe ( o inregistrati dumneavoastra acum ) apoi la politie la inmatriculat .
Daca proprietarul a scos masina din evidentele fiscale , probabil ca doreste o dovada ca dumneavoastra ati inregistrat-o si o sa platiti impozitul in continuare .
am facut toate astea, dar nu stiu exact ce trebuie sa-i trimit.......
copie dupa cartea masinii unde se vede noul proprietar? dupa talon? ce anume?
pentru ca vrea sa-si recupereze si banii pe asigurare care expira peste 3 luni

mai trebuie ceva facut?
nina sima, utilizator