Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Primire de foloase necuvenite
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Primire de foloase necuvenite

Am inteles, dare de mita - luare de mita.
La primirea de foloase necuvenite, ce calitate are persoana de la care se primesc foloasele necuvenite? sau, ce raspundere penala are, daca exista "dare de foloase necuvenite"?
va multumesc
Cel care primeste foloasele necuvenite trebuie sa fie functionar .
Nu exista fapta de ;;dare de foloase necuvenite''.
Persoana care a dat foloasele necuvenite nu se pedepseşte, deoarece fapta nu este incriminata ca infracţiune.

PRIMIREA DE FOLOASE NECUVENITE (art. 256 C. pen.)

1. Conţinutul legal:
"Primirea de catre un funcţionar direct sau indirect, de bani ori alte foloase, dupa ce a îndeplinit un act în virtutea funcţiei sale şi la care era obligat în temeiul acesteia, sa pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Banii, valorile sau orice alte bunuri primite se confisca, iar daca acestea nu se gasesc, condamnatul este obligat la plata echivalentului lor în bani."

Subiecţii infracţiunii:
- subiectul activ - acesta este calificat , fiind un funcţionar sau funcţionar public. Participaţia este posibila în situaţia în care actul de care a beneficiat persoana fizica a fost îndeplinit de mai multe persoane, iar foloasele au fost date întregului colectiv, simultan sau succesiv. Persoana care coopereaza în mod nemijlocit la savârşirea infracţiunii, neavând calitatea ceruta de lege va raspunde pentru complicitate la infracţiunea de primire de foloase necuvenite. Autor al acestei infracţiuni este acela care primeşte foloasele atât direct cât şi prin intermediar. Daca fapta se savârşeşte prin intermediar, acesta va avea calitatea de complice la aceasta infracţiune. Persoana care a dat foloasele necuvenite cât şi cel care a cumparat influenţa, nu se pedepseşte, deoarece fapta nu este incriminata ca infracţiune.
- subiectul pasiv - este reprezentat de organul sau instituţia de stat, de o unitate din cele prevazute în art. 145 C.pen. sau orice alta persoana juridica a carei imagine a fost puternic afectata.
andymaurul, utilizator
Asa este, persoana care da foloasele necuvenite nu este pedepsita, personal, o consider o mare gaura in lege, dar din fericire aceasta problema se va rezolva in Noul cod penal.
olimpia_ilie a scris:

Asa este, persoana care da foloasele necuvenite nu este pedepsita, personal, o consider o mare gaura in lege, dar din fericire aceasta problema se va rezolva in Noul cod penal.

Pertinenta observatia dvs.Astfel ,cel care da mita,este pedepsit (art.255 c.p.),pe cand cel care ofera foloase necuvenite nu raspunde penal,deoarece fapta nu este prevazuta de legea penala.Este ,intr-adevar o scapare a legiuitorului.
Buna seara,
Va rog sa comentati pe scurt urmatoarea situatie :
-fapte de coruptie-acuzatii luare de mita si primire de foloase necuvenite;
-probe acte materiale : 3 procese verbale ale investigatorului sub acoperire pentru luare de mita-forma continuata si 3 pverbale pentru primirea de foloase necuvenite-forma continuata
-la dosar u.p. procurorul depune o lista solicitata de la locul de munca a inculpatului unde angajatorul depune o lista cu lucrarile efectuate de inculpat/documente stampilate de inculpat, aferente atributiilor de serviciu, in afara monitorizarii investigatorului, 325 de documente din arhiva institutiei;
-prima instanta condamna pe inculpat cu 4 ani pentru luare de mita si sase luni pentru primire de foloase necuvenite, urmand sa efectueze 4 ani:
-intrebare ? cum a calculat judecatorul, condamnarea pentru cele 325 de "acte materiale", daca nimeni nu stie daca este luare de mita sau primire de foloase necuvenite????
va multumesc, stefan
Buna seara,
Va rog sa comentati pe scurt urmatoarea situatie :
-fapte de coruptie-acuzatii luare de mita si primire de foloase necuvenite;
-probe acte materiale : 3 procese verbale ale investigatorului sub acoperire pentru luare de mita-forma continuata si 3 pverbale pentru primirea de foloase necuvenite-forma continuata
-la dosar u.p. procurorul depune o lista solicitata de la locul de munca a inculpatului unde angajatorul depune o lista cu lucrarile efectuate de inculpat/documente stampilate de inculpat, aferente atributiilor de serviciu, in afara monitorizarii investigatorului, 325 de documente din arhiva institutiei;
-prima instanta condamna pe inculpat cu 4 ani pentru luare de mita si sase luni pentru primire de foloase necuvenite, urmand sa efectueze 4 ani:
-intrebare ? cum a calculat judecatorul, condamnarea pentru cele 325 de "acte materiale", daca nimeni nu stie daca este luare de mita sau primire de foloase necuvenite????
va multumesc, stefan