Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

EXISTA vreo problema daca concediul de maternitate se suprapune peste cel de odihna?
Concediul de odihna ar trebui sa fie inainte de cel de maternitate in mod normal. Nu se pot acorda simultan, din informatiile mele.
1. CO nu se poate suprapune cu concediul de maternitate deoarece pe perioada concediului de maternitate CIM este suspendat de drept.
2. Puteti lua CO inainte de a intra in concediul de maternitate sau dupa acesta daca nu intrati in CCC pana la 2 ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane