avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

EXISTA vreo problema daca concediul de maternitate se suprapune peste cel de odihna?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:32, 5 August 2011
Concediul de odihna ar trebui sa fie inainte de cel de maternitate in mod normal. Nu se pot acorda simultan, din informatiile mele.
1. CO nu se poate suprapune cu concediul de maternitate deoarece pe perioada concediului de maternitate CIM este suspendat de drept.
2. Puteti lua CO inainte de a intra in concediul de maternitate sau dupa acesta daca nu intrati in CCC pana la 2 ani.
Ultima modificare: Vineri, 5 August 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna restant dupa concediu postnatal, sotul in ccc alinutza9 alinutza9 As dori sa stiu daca este posibil ca dupa terminarea concediului postnatal de 126 zile imi pot lua incontinuare concediul de odihna restant (de anul trecut) si ... (vezi toată discuția)
Suspendarea contractului individual de munca marjordy marjordy Contractul individual de munca se suspenda incepand cu data intrarii in cele 126 zile de concediu prenatal sau dupa expirarea acestora, respectiv la intrarea ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal / postnatal Emma2015 Emma2015 Buna ziua, Sper sa ma puteti ajuta cu o informatie din nou. Voi intra in concediul prenatal,urmat de postnatal si de crestere a copilului,iar dilema mea ... (vezi toată discuția)