Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor cerere recurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor cerere recurs

Nu inteleg acestea:
Cererea de recus se depune la instanta a carei hotarare se ataca, sub sanctiunea nulitatii.

Asta inseamna ca inregistrez cererea de recurs la sectia a VIII-a Litigii de Munca a Tribunalului Bucuresti unde s-a intocmit instanta de judecata?

Se indica instanta competenta material si teritorial sa judece cauza.

Care este...?
Acea prevedere din Codul de procedura civila referitoare la partea ”sub sanctiunea nulitatii” a fost declarata neconstitutionala.
In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 562 din 25 iulie 2008 a fost publicata Decizia Curtii Constitutionale nr. 737/2008 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 302 din Codul de procedura civila, astfel ca depunerea recursului la o alta instanta decat cea a carei hotarare se ataca NU se sanctioneaza cu nulitatea.

Asadar, in speta, recursul se poate depune la Tribunalul Bucuresti sau la Curtea de Apel Bucuresti.
Multumesc, unde credeti ca sunt mai putine sanse sa fie respins, sau doar instanta de la Curtea de Apel se pronunta cand ajunge la ei?
Mai omule, nu ai inteles nimic.
O singura instanta judeca cauza , daca depui la Tribunal si acesta nu e competent sa Judece, il declina la Curtea de Apel.
Ce Dumnezeu, doar nu judeca amandoua, si matale, o alegi pe aia unde castigi?.

se depune la instanta a carei hotarare se ataca, adica , in cazul matale ;Tribunalul, recursul trebuie motivat, prin cererea de recurs.

Nah, daca pot s-o trimit direct la Curtea de Apel o trimit acolo, ca sa nu dau de veste instantei de fond sa mai puna la cale ceva chiar imediat.

Se poate sa aduc alt dosar al caror cereri sunt in legatura cu cererile respinse in fond, sa fie cereri in recurs? Adica in loc de cereri in recurs, sa cer sa se aduca dosarul x al carui cereri sa reprezinte cereririle recursului.