Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Unde depun recursul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Unde depun recursul?

Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti unde ma adresez pentru un recurs impotriva unei sentinte a tribunalului, privind litigiile de munca?
Depun recursul la tribunal sau la curtea de apel?
Adresez cererea domnului presedinte al tribunalului sau al curtii de apel?
Exista cereri tipizate privind recursul?
Multumes frumos, va doresc o duminica linistita!

Cererea de recurs se depune la instanta a cărei hotărâre se atacă, sub sanctiunea nulitătii, in cazul dvs. la Tribunal.
Cererea se adreseaza instantei competente material si teritorial sa judece cauza.
Vedeti model
[ link extern ] .
partea referiroare la ”sub sanctiunea nulitatii” a fost declarata neconstitutionala ... Depunerea recursului la o alta instanta decat cea a carei hotarare se ataca NU se sanctioneaza cu nulitatea.

In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 562 din 25 iulie 2008 a fost publicata Decizia Curtii Constitutionale nr. 737/2008 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 302 din Codul de procedura civila.

Textul legal care a facut obiectul exceptiei de neconstitutionalitate este urmatorul (art. 302 C.pr.civ.): "Recursul se depune la instanta a carei hotarare se ataca, sub sanctiunea nulitatii."

Curtea a admis exceptia si a constatat ca dispozitiile art. 302 C.pr.civ. sunt neconstitutionale in partea care prevede "sub sanctiunea nulitatii".

Asadar, recursul se poate depune si la Tribunal , dar sidirect la Curtea de Apel...
Este adevarat ca se poate depune si la Curte, dar spuneam ca in conditiile in care recurentul se afla intr-un judet unde are Tribinal, dar Curtea se gaseste in alt judet, va pute depune recursul la tribunal, nu este nevoie sa se deplaseze la Curte, chiar daca cererea este adresata presedintelui Curtii de apel.
Am formulat dupa vechea prevedere, "sub sanctiunea nulitatii", dar nu cred ca avea mare importanta in acest caz.
Cererea se mai poate depune si prin posta cu aviz.
Marcel Mihalache, Avocat
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Sa inteleg ca nu conteaza unde o depun, dar ma adresez Presedintelui Curtii de apel.
Din experienta Dvs, unde ma sfatuiti sa o depun in vederea urgentarii respectivului recurs?
Multumesc.
Chiar daca o depuneti direct la Curtea de apel, tot va trece timp pentru atasarea dosarului de fond, deci tot una este.
Unde va este mai comod, timpul va fi acelasi.
Totusi cred ca va fi un pic mai repede la Tribunal, pentru ca nu va mai exista adresa Curtii catre Tribunal pentru trimiterea dosarului de fond, ci acesta va fi trimis direct, odata cu cererea de recurs.