Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei de invaliditate

daca am lucrat 2 ani ,dupa iesirea la pensie cu grad III invaliditate,pot sa ma duc la Casa de Pensii in vederea recalcularii pensiei?acum sau la implinirea virstei standard de pensionare?
~ Conținut șters la cerere ~
carmen bodeanu a scris:
daca am lucrat 2 ani ,dupa iesirea la pensie cu grad III invaliditate,pot sa ma duc la Casa de Pensii in vederea recalcularii pensiei?acum sau la implinirea virstei standard de pensionare?

Pensiile de invaliditate nu se recalculeaza pentru perioade lucrate ulterior deschiderii drepturilor de pensie.

Orice categorie de pensie poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare nevalorificate la stabilirea acesteia, deci realizate anterior iesirii la pensie (art. 107, alin. 3 din Legea nr. 263/2010). Singura categorie de pensie care poate fi recalculata prin valorificarea stagiilor realizate ulterior pensionarii este pensia pentru limita de varsta.
Gabriela Pintea, Consilier juridic