Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei pentru primirea semnului onorific ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei pentru primirea semnului onorific ''In serviciul patriei''

Am lucrat cadru militar (politist) peste 27 de ani.La 25 de ani trebuia sa primesc semnulonorific "In serviciul patriei" conferit subofiterilor si functionarilor publici cu statut special.Din cauza ca am fost pus la dispozitie in acea perioada nu mi-a fost inminat.In 15.11.2010 am iesit in pesnie de invaliditate, si in urma insistentelor mele in cursul lunii decembrie 2011 acesta mi-a fost inminat si trimis la casa de pensii a MAI adeverinta referitoare la acest aspect, in vederea recalcularii pensiei cu aplicarea acestui semn onorific.As dorii sa stiu daca dupa ce mi-a fost acordat se va recalcula pensia, si voi primii restante sau ce ar trebui sa fac.Arat ca 25 de ani efectiv lucrati am avut in cursul anului 2008, deci eu am fost afectat si cit am mai lucrat respectiv decembrie 2008-noiembrie 2010, orecum si dupa iesirea in pensie.Va multumesc.
oprita a scris:
In 15.11.2010 am iesit in pesnie de invaliditate, si in urma insistentelor mele in cursul lunii decembrie 2011 acesta mi-a fost inminat si trimis la casa de pensii a MAI adeverinta referitoare la acest aspect, in vederea recalcularii pensiei cu aplicarea acestui semn onorific.As dorii sa stiu daca dupa ce mi-a fost acordat se va recalcula pensia, si voi primii restante sau ce ar trebui sa fac.

Nu exista prevedere legala in baza careia pensia dvs. sa fie recalculata. Chiar daca ati iesit la pensie in 2010, in prezent pensiile se recalculeaza in temeiul art. 107 din Legea nr. 263/2010, respectiv:
-prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia;
-prin valorificarea stagiilor realizate dupa pensionare, in cazul beneficiarilor de pensie pentru limita de varsta care realizeaza stagii de cotizare dupa pensionare.
1. Revizuirea pensiilor S-a terminat.
2. Actul, IN ORIGINAL, referitor la semnul onorific despre ati facut vorbire, este necesar sa fie in posesia dumneavoastra, si nu o adeverinta.
3. Decidentul sunteti dvs.