Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pedeapsa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pedeapsa

Am un prieten care a fost prins in alta tara din U.E conducand sub influenta bauturii alcoolice si avand o viteza de 110 km/h. Mentionez ca este prima abatere, neavand pana acum nici un antecedent cu politia. I s-a transmis ca ar fi avut in aerul expirat o alcoolemie de 2.2%, desi nu i s-a aratat acest fapt. I s-au luat probe biologice si asteapta raspunsul. Care ar putea fi pedeapsa pentru acest gen de infractiune? Mentionez ca daca se intoarce in tara, i se transfera procesul aici.
Daca i se transfera dosarul aici atunci ar putea sa ia cel putin un an cu suspendare si anularea permisului cu drept de a da examen pt obtinerea unui nou permis la implinirea unui an de la ramanerea definitiva a hotararii definitive si irevocabile.
Multumesc pentru raspuns!
Cum ar fi mai bine sa procedeze: sa se intoarca in tara sau sa ramana acolo? Mentionez ca nu stiu care ar putea fi pedeapsa acolo...:(