Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... refuz de a se prezenta la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

refuz de a se prezenta la mostenire

Daca unul din mostenitori (cu vocatie succesorala)refuza sa se prezinte la dezbaterea succesiunii atat la notar cat si in instanta ce este de facut?
se va judeca in instanta cererea de deschidere a succesiunii in lipsa acestuia.
si care ar fi rezultatul?
instanta va stabili cotele conform legii pt fiecare mostenitor. bine ar fi sa faceti si iesirea din indiviziune. nu este obligatoriu sa se prezinte toti mostenitorii. trebuie doar indeplinita procedura de citare cu partile.
Dar in cazul in care numai unul dintre mostenitori s-a ingrijit de sarcinile mostenirii,si celalat refuza sa conserve masa succesorala ,si profaneaza memoria defunctilor(injuratuti,dracuieli).Ba mai mult batea cat era in viata pe defuncta mama si nici nu are bani ce este de facut se reduce cotele mostenirii proportional cu ceea ce era dator sa contribuie?
Cotele nu se reduc, insa daca acesta nu accepta succesiunea in termen de 6 luni de la decesul lui de cujus, expres, sub beneficiu de inventar sau tacit, este decazut din drepturile de mostenitor. Daca acesta a acceptat succesiunea, celalalt mostenitor ar un drept de creanta in ceea ce priveste cheltuielile facute cu conservarea si administrarea bunurilor ce compun masa succesorala.
Din ceea ce ati mentionat dvs cu privire la comportamentul celuilat succesibil nu atrage nedemnitatea succesorala, care este prevazuta in situatiile limitativ prevazute de lege.