avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinte de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinte de bloc

Am fost ales presedintele unui bloc de 9 scari, cu 380 de apartamente. Eu am dubla cetatenie Romana si Americana. Sotia mea este proprietara in bloc (avem un apartament). 2 persoane din comitetul executiv imi spun ca eu nu pot sa mai fiu presedinte fiindca nu am pe pasaport o adresa la carte stau. Eu stau in acest apartament impreuna cu sotia mea din anul 2006 si sint trecut in cartea de imobil din Ianuarie 2006.
Intrebarile mele sint:
1. daca eu pot sa fiu presedinte de bloc si
2. Daca comitetul executiv poate sa ma ma dea afara din presedintie fara sa facem o sedinta a asociatiei de proprietari
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 21:26, 9 August 2011
Pai dom' tomasso, mai sus au fost aratate cateva puncte de vedere, ca, asta e, mai mult nu se poate. Acum, in situatia prezentata in ultimul mesaj de dvs., profitati de faptul ca se convoaca AG - nu conteaza ordinea de zi, insa dvs. si proprietarii care mai au simtul reponsabilitatii, informati membrii prezenti despre tot ce s-a discutat mai sus, cu textul legii in mana aratati cine poate sa indeplineasca functia de presedinte, macar din punctul de vedere minimal ca respectivul trebuie sa fie proprietar si nu sotul lu' nevasta-sa, adica in cel mul un mandatar al acesteea.
Depinde ce intelege 'poporul" si ce vrea el, insa puteti ataca hot. AG in justitie, in termen de 60 de zile. Pentru confirmari/infirmari a ceea ce tot s-a spus pe forum pe tema aceasta v-as sfatui sa mergeti la judecatorul delegat care se ocupa de as. prop. pentru a discuta si cere ajutorul calificat vis-a vis de aceasta chestiune.
Va dorim mult succes si sa ne informati...
Adam Grecu a scris:

Depinde ce intelege 'poporul" si ce vrea el, insa puteti ataca hot. AG in justitie, in termen de 60 de zile. Pentru confirmari/infirmari a ceea ce tot s-a spus pe forum pe tema aceasta v-as sfatui sa mergeti la judecatorul delegat care se ocupa de as. prop. pentru a discuta si cere ajutorul calificat vis-a vis de aceasta chestiune.
Va dorim mult succes si sa ne informati...
daca legea 230/2007 nu s-a schimbat, contestarea in instanta a unei decizii a AG se face in 45 de zile de la data respectivei sedinte, nu in 60 ;)
Ultima modificare: Luni, 8 August 2011
ContSters62736, utilizator
Puteai sa fii mai elegant. Nu mai dureaza mult. Cat naiba sa tina? La noi daca nu se schimba legile de trei ori pe zi si-odata noaptea, inseamna ca baietii din parlament tre' sa fie scosi in somaj...
Ideea este ca o hotarare poate fi atacata in justitie, ca tre' sa traiasca si acestia!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Membru in comitetul executiv, conditionat de drept de proprietate petrecg petrecg Buna ziua, in blocul unde locuiesc am fost ales membru in consiliul executiv, dar pentru a fi validat trebuie sa dovedesc ca sunt si proprietar. Apartamentul ... (vezi toată discuția)
Alegere presedinte timpuriu timpuriu candidatul pentru functia de presedinte al unei asociatii de propietari deja constituite , trebuie sa fie membru al comitetului executiv ( in legea 230/2007 si ... (vezi toată discuția)
Asociatie de proprietari fara comitet ruxyradu ruxyradu In cadrul asociatiei de proprietari 3 membri ai comitetului au demisionat si au ramas presedintele si un membru. Adunarea generala pentru alegeri ar fi trebuit ... (vezi toată discuția)