Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Temei de drept sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Temei de drept sanctiune disciplinara

Pot fi folosite ca temei de drept pentru sanctiuni disciplinare(inclusiv suspendare pe perioada cercetarii disciplinare) doar articole din Regulamentul de Ordine Interioara fara invocarea nici unui articol din Codul Muncii ?
Da.
Art. 242 Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
Este necesara luarea la cunostinta sub semnatura a regulamentului intern sau este suficienta afisarea acestuia la loc vizibil?(avizier,intranet,etc...)
Nu este obligatoriu sa fie depusa semnatura de luare la cunostinta a RI (desi unii angajatori, datorita felului nostru de a fi, se acopera cu asemenea semnaturi). Nu trebuie uitat ca la semnarea CIM, in continutul acestuia exista la obligatii salariat "respectarea RI". Este obligatoriu afisarea RI la loc vizibil astfel incat toti salariatii sa aibe acces.
Multumesc pentru raspuns.Exista situatia in care ROI a fost refacut si o perioada dupa intrarea lui in vigoare nu a fost afisat la loc vizibil.Eram interesat pentru aceasta perioada si ulterior avand in vedere ca nu este acelasi ROI la care se referea contractul de munca.
costel58, utilizator
RI cat si modificarile la acesta produc efecte de la data aducerii la cunostinta salariatilor.
Art. 243
(1) Regulamentul intern se aduce la cunostinta salariatilor prin grija angajatorului si isi produce efectele fata de salariati din momentul incunostintarii acestora.
(2) Obligatia de informare a salariatilor cu privire la continutul regulamentului intern trebuie indeplinita de angajator.
(3) Modul concret de informare a fiecarui salariat cu privire la continutul regulamentului intern se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau, dupa caz, prin continutul regulamentului intern.
(4) Regulamentul intern se afiseaza la sediul angajatorului.

Art. 244
Orice modificare ce intervine in continutul regulamentului intern este supusa procedurilor de informare prevazute la art. 243.