avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Codul european al contractelor
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Codul european al contractelor

Buna seara,

Va rog sa imi spuneti unde as putea gasi Codul european al contractelor.
Inteleg ca acest "cod" face distincţia între: ofertă, invitaţia de ofertă şi promisiunea publică. Sub aceasta titulatura nu am gasit nimic, #-o de aceea presupun ca a fost publicat sub un alt titlu.

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Laura Ciobeica , moderator 09:50, 9 August 2011
Despre ce vorbiti dvs, este Dreptul Comertului International.
Acolo este un capitol referitor doar la contracte internationale.
iceflower a scris:

Buna seara,

Va rog sa imi spuneti unde as putea gasi Codul european al contractelor.
Inteleg ca acest "cod" face distincţia între: ofertă, invitaţia de ofertă şi promisiunea publică. Sub aceasta titulatura nu am gasit nimic, #-o de aceea presupun ca a fost publicat sub un alt titlu.

Multumesc anticipat


Era vorba de o propunere a Comisiei Europene. Mai multe detalii aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
In cea de-a 468-a sesiune plenara, care a avut loc la 19 si 20 ianuarie 2011 (sedinta din 19 ianuarie), Comitetul Economic si Social European a adoptat prezentul aviz cu 148 de voturi pentru, 5 voturi impotrivă si 8 abtineri. Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (17.3.2011). Avizul Comitetului Economic si Social European privind Cartea verde a Comisiei privind optiunile de politică in perspectiva unui drept european al contractelor pentru consumatori si intreprinderi COM(2010) 348 final (2011/C 84/01):
[ link extern ]
L.C.
Ultima modificare: Marți, 9 August 2011
Laura Ciobeica, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Codul muncii poate intemeia actiune impotriva statului? aidu aidu In calitate de salariat cu contract de munca cu un angajator roman, pt prestare de munca in afara tarii. Vreau sa dau in judecata statul roman, deoarece ... (vezi toată discuția)
Licenta dreptul muncii claudia emma claudia emma Buna ziua, Sunt studenta in anul IV la Drept si va rog sa ma ajutati cu o bibliografie privind ~formarea profesionala a salariatilor~, aceasta fiind tema ... (vezi toată discuția)
Sticeva de noul proiect de lege prin care s-a scos taxa de reziliere inainte de terminarea unui contract daca a fost publicat in monitorul oficial?? ANNA DOBRESCU ANNA DOBRESCU Proiectul de Lege pentru modificarea art.84 din Legea nr.296/2004 privind Codul consumului şi a Legii nr.193/2000 privind clauzele abuzive din contractele ... (vezi toată discuția)