Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Codul european al contractelor
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Codul european al contractelor

Buna seara,

Va rog sa imi spuneti unde as putea gasi Codul european al contractelor.
Inteleg ca acest "cod" face distincţia între: ofertă, invitaţia de ofertă şi promisiunea publică. Sub aceasta titulatura nu am gasit nimic, #-o de aceea presupun ca a fost publicat sub un alt titlu.

Multumesc anticipat
Despre ce vorbiti dvs, este Dreptul Comertului International.
Acolo este un capitol referitor doar la contracte internationale.
iceflower a scris:

Buna seara,

Va rog sa imi spuneti unde as putea gasi Codul european al contractelor.
Inteleg ca acest "cod" face distincţia între: ofertă, invitaţia de ofertă şi promisiunea publică. Sub aceasta titulatura nu am gasit nimic, #-o de aceea presupun ca a fost publicat sub un alt titlu.

Multumesc anticipat

Era vorba de o propunere a Comisiei Europene. Mai multe detalii aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
In cea de-a 468-a sesiune plenara, care a avut loc la 19 si 20 ianuarie 2011 (sedinta din 19 ianuarie), Comitetul Economic si Social European a adoptat prezentul aviz cu 148 de voturi pentru, 5 voturi impotrivă si 8 abtineri. Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (17.3.2011). Avizul Comitetului Economic si Social European privind Cartea verde a Comisiei privind optiunile de politică in perspectiva unui drept european al contractelor pentru consumatori si intreprinderi COM(2010) 348 final (2011/C 84/01):
[ link extern ]
L.C.
Laura Ciobeica, moderator