Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Jurisprudenta CEDO - prejudicii morale
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Jurisprudenta CEDO - prejudicii morale

Am citit acum cativa ani un articol ce avea ca subiect jurisprudenta CEDO referitor la prejudiciul moral.
Era vorba despre principiul conform caruia incalcarea unui drept al unei persoane produce in mod natural si un prejudiciu moral dovada acestuia neputand fi facuta altfel decat prin prezumtii. Mai mult, impunerea unui alt mijloc de proba ar implica incalcarea Conventiei europene privind drepturile omului cu privire la asigurarea un proces echitabil.

Nu mai retin exact despre ce cazuri era vorba insa am mare nevoie concret de hotararile CEDO respective sau macar de numele partilor implicate sau indicatii de unde le-as putea gasi.
Imi pare rau sa va spun, da cautati pielea ursului din padure asa cum puneti dumneavoastra problema. Dumneavoastra trbuie sa vorbiti la concret ce problema aveti ,ce demersuri ati facut in tara si dupa aceia vedem pasii care trbuiesc urmati. Eu va sfatuiesc sa angajati un aparator sa-i puneti la dispozitie toate documentele pe care le aveti legate de caz si cu siguranta acesta va va indruma corect.
marin.nicodim a scris:

Am citit acum cativa ani un articol ce avea ca subiect jurisprudenta CEDO referitor la prejudiciul moral.
Era vorba despre principiul conform caruia incalcarea unui drept al unei persoane produce in mod natural si un prejudiciu moral dovada acestuia neputand fi facuta altfel decat prin prezumtii. Mai mult, impunerea unui alt mijloc de proba ar implica incalcarea Conventiei europene privind drepturile omului cu privire la asigurarea un proces echitabil.

Nu mai retin exact despre ce cazuri era vorba insa am mare nevoie concret de hotararile CEDO respective sau macar de numele partilor implicate sau indicatii de unde le-as putea gasi.
Domnule marin.nicodim, pui o intrebare aiurea! Esti pe internet, acolo gasesti ce te intereseaza! Sunt si altfel de surse de informare incat nu ai sa stii ce sa faci cu ele! Asadar, acele spete de care ai cunostinta intamplator, cu privire la materia prejudiciului moral, LE GASESTI acolo unde trebuie, daca vrei! Altfel...
@ Marikiiky si tudorioan. Ce aveti totusi cu omul ? A pus doar o intrebare. Daca nu stim nu raspundem. Nici eu nu stiu dar incerc sa ajut.
Incercati sa cautati in HUDOC - baza de date a CEDO - care este moderna si va da voie sa cautati dupa diferite criterii. Cu putina rabdare si indemanare veti gasi ceea ce va intereseaza.
In alta ordine de idei s-ar putea ca problema sa fie si altfel pusa. Din incalcarea unui drept rezulta evident un prejudiciu moral, insa pentru aprecierea intinderii acestui prejudiciu ce criterii folosim? Din pacate acest raspuns nu
LE GASESTI acolo unde trebuie, daca vrei!
Asadar e
Altfel...
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Posibilitatea CEDO de a acorda direct despagubiri morale este prevazuta de art 41 din CEDO... (curte acorda, daca este cazul...)
S-au acordat pana acum frecvent despagubiri morale (reparatie echitabila) in diferite cauze, cum ar fi De Cubber/Belgia, Dalban/Romania, Comingersoll/Portugalia...
Insa daunele morale se stabilesc intotdeauna in cazuri concrete, si nu cred sa existe o hotarare care sa dea o sentinta asa de generala cum ca "incalcarea unui drept produce in mod natural si un prejudiciu moral" Evident, ca in ceea ce priveste inaltmea prejudiciului moral (cati bani) se tine cont de toate imprejurarile cazului respectiv. Insa o prezumtie cum ca ca orice incalcare a unui drept fundamental... hm... ar cam incalca art 41...:stunned:
Daca ati citit ceva de genul asta in lb. romana este posibil sa fie o diferenta de traducere, pentru ca frecvent traducerile facute nu sunt chiar foarte inspirate...
ContSters56778, utilizator
salut, am si eu o intrebare pt. voi.

in procedura in fata CEDO, cum (si daca trebuie) se dovedeste valoarea unui prejudiciu material ? de exemplu, daca nu mi s-a atribuit in teren in Romania si cer obligarea statului romin la plata echivalentului in bani a acestui teren, cum dovedesc valoarea lui? banuiesc ca nu prin trimiterea la dosarul de la CEDO a unui ziar de publicitate locala :">.
dar, cum altfel?! prin expertiza ?!
mersi anticipat pt parerile voastre ...