Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum sa evit un eventual litigiu legat de concediul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum sa evit un eventual litigiu legat de concediul de odihna ?

X-(Unui salariat i se intrerupe contractul individual de munca pe motive disciplinare .
Acesta la inceputul anului si-a facut programare de concediu de odihna ,si-a ridicat banii de la casieria unitatii (deoarece avea nevoie sa-si plateasca anumite rate) ,dar nu si-a efactuat concediul de odihna avand rechemare semnata de seful lui. Acum ca are decizie de incetare activitate, ce trebuie sa fac ? Ii platesc zilele de concediu neefectuate ? Banii necuveniti ii recalculez ?
Da, calculati suma pe care i-ati platit-o in plus, calculati si ce ar trebui sa ii platiti pentru concediul de odihna neefectuat si ii mai dati diferenta, daca este cazul.
Ii calculati cate zile de CO i se cuvin la data incetarii CIM, ii calculati indemnizatia pentru aceste zile si:
- daca suma este mai mica decat cea incasata la inceputul anului ii retineti diferenta prin statul de plata din luna lichidarii;
- daca suma este mai mare decat cea incasata la inceputul anului ii dati diferenta prin statul de plata din luna lichidarii.
multumesc =D>