Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... desre legi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

desre legi ...

Buna ziua!
Va rog, sa ma ajutati, cu un raspuns. As dori sa stiu care este nr. legii privind montarea repartitoarelor de caldura si a contoarelor de apa?
Multumesc,
Mihaela
Buna ziua,

LEGEA nr.325 din 14 iulie 2006
SECŢIUNEA a 4-a
Repartizarea costurilor

Art. 29. - (1) În cazul consumatorilor dintr-un condominiu, alimentaţi printr-un branşament termic comun, sunt obligatorii montarea de către proprietari a repartitoarelor de costuri şi stabilirea unei metodologii de repartizare a costurilor, aprobată în adunarea generală a asociaţiei de proprietari/locatari, în baza metodologiei-cadru elaborate de A.N.R.S.C.

(2) Repartitoarele de costuri fac parte integrantă din instalaţiile de utilizare aferente proprietăţii.

(3) Montarea, întreţinerea şi exploatarea repartitoarelor de costuri pentru energia termică, atât pentru încălzire, cât şi pentru apa caldă de consum, se efectuează numai de către persoane juridice autorizate de A.N.R.S.C.

[ link extern ]