Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Investire hotarare cu formula definitiva si executorie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Investire hotarare cu formula definitiva si executorie

Va rog mult, ajutati-ma sa aflu concret daca, o Hotarare emisa de o prefectura din tara pe Legea 290/2003 poate fi investita cu formula definitiva si executorie. In cazul in care sunt 2 beneficiari cu domiciliu diferit, daca se poate investi aceasta hotarare, la care judecatorie trebuie adresata cererea? La cea la care apartine si prefectura de unde s-a emis hotararea sau la judecatoria celuilalt beneficiar? Ex, Bucuresti, emite Hotarare si unul din beneficiari este bucurestean, Craiova este domicliul celuilalt beneficiar. Te poti adresa si judecatoriei Craiova?
Se investesc cu formule "Definitiva si executorie" numai hotararile judecatoresti ramase definitive.
Seffer Laurentiu, Consilier juridic
va rog mult, nu sunt de specialitate, SIGUR ESTE "NU"? Am vazut pe portalul justitiei hotarari date de primarii care solicitau investirea cu acest titlu?!....
Numai hotararile judecatoresti pot fi investite cu formula executorie. In acest sens, art. 269 (1) C.proc.civ. prevede ca , hotărârile judecătoreşti vor fi învestite cu formula executorie, dacă legea nu prevede altfel.
Hotararile date in baza legii nr.290/2003 nu se investesc cu formula executorie; hotararile prin care se aproba restituirea in natura a bunurilor se vor pune in aplicare de catre Comisiile locale pentru aplicarea legilor fondului funciar; hotararile pentru acordarea de despagubiri se depun la finantele publice care au obligatia de a achita integral sau in rate suma stabilita cu titlu de despagubire
asadar, nu se pune problema unei investiri cu formula executorie, deoarece aceste hotarari nu sunt susceptibile de executare silita prin intermediul executorului judecatoresc