Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

Mi-a fost ridicata masina parcata intr-o zona discutabila in ce priveste legalitatea. Am achitat taxele de recuperare a masinii si amenda. Am facut contestatie. Am primit citatie pentru o zi cand tocmai ma intorc in tara cu avionul. Deci practic nu pot fi prezenta. Pot solicita schimbarea zilei de judecata sau ce ma sfatuiti sa fac? Nu as vrea sa nu ma prezint.
Depuneti o cerere de amanare pentru imposibilitate de prezentare si anexati ca dovada biletul de avion.
Multumesc mult.
Solicitati printr-o cerere schimbarea datei judecarii cauzei si depuneti copii dupa biletul de avion ca dovada.
Multumesc. Cum biletul a fost achizitionat pe Internet, sper ca documentul de confirmare a rezervarii primit pe e-mail sa fie valabil.
Am depus cererea de schimbare a datei judecarii cauzei pe data de 17 august. Judecarea cauzei era initial pe 8 sept. Cum aflu daca s-a aprobat cererea mea si care este noua data de judecare? Eu nu sunt in tara si nu voi fi nici pe 8 sept.

Ma ajuta cineva cu lamuriri?
Multumesc anticipat!