Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA MODEL MEMORIU JUSTIFICATIV PRIVIND INREGISTRAREA IN ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

MODEL MEMORIU JUSTIFICATIV PRIVIND INREGISTRAREA IN SCOPURI TVA

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un MODEL DE MEMORIU JUSTIFICATIV PRIVIND INREGISTRAREA IN SCOPURI TVA
inregistrarea in scopuri de tva potrivit art.153 din codul fiscal, alin (1) lit.a) sau c), dupa caz:

ART. 153
Înregistrarea persoanelor impozabile în scopuri de TVA
(1) Persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România şi realizează sau intenţionează să realizeze o activitate economică ce implică operaţiuni taxabile şi/sau scutite de taxa pe valoarea adăugată cu drept de deducere trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA la organul fiscal competent, denumită în continuare înregistrare normală în scopuri de taxă, după cum urmează:
a) înainte de realizarea unor astfel de operaţiuni, în următoarele cazuri:
1. dacă declară că urmează să realizeze o cifră de afaceri care atinge sau depăşeşte plafonul de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), cu privire la regimul special de scutire pentru întreprinderile mici;
2. dacă declară că urmează să realizeze o cifră de afaceri inferioară plafonului de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), dar optează pentru aplicarea regimului normal de taxă;
b) dacă în cursul unui an calendaristic atinge sau depăşeşte plafonul de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), în termen de 10 zile de la sfârşitul lunii în care a atins sau a depăşit acest plafon;
c) dacă cifra de afaceri realizată în cursul unui an calendaristic este inferioară plafonului de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), dar optează pentru aplicarea regimului normal de taxă;

- eu ca firma de transport, nou infiintata, banuiesc ca ar trebuie sa aleg litera c?

ps eu trebuie sa inregistrez firma la adm fin sector 5.

din ce am mai studiat se pare in memoriu trebuie sa specific art 153, lit a) alin (2)
pentru cine are nevoie pe viitor memoriul justificativ tb sa sune in felul urmator:

pentru firme noi infiintate:

subsemn.........., legitimat cu.............., in calitate de reprez legal al SC..bla bla srl, CUI, J, cu sediul in........, solicit inregistrarea in scopuri de tva potrivit art.153 codul fiscal, alin (1), lit a)

pentru cei cu firme vechi se trece potriv art.153...lit c)